Otěž hlavní plachty ve stoperu?
Jste na charterové jachtě, otěžový vozík na hlavní plachtě není, nebo jen krátký na nástavbě. Otěž hlavní plachty máte zaklaplou ve stoperu? Myslíte, že to je dobře?
Proč bych neměl mít otěž ve stoperu? A koneckonců kde jinde bych jí měl mít? Takové dotazy si mnozí položí.
Proč ji nemít zaklaplou ve stoperu si řekneme později. Nejprve odpověď na druhý dotaz.
Stoper, kterým otěž hlavní plachty probíhá, nechte otevřený a otěž táhněte na vinšnu a do záseku na vrchu vinšny. Takto máte možnost s ní kdykoli pracovat.
Proč takto?
V případě, že vítr náhle zesílí a přijde poryv, musíme hlavní plachtu povolit, aby loď nekontrolovaně nevyostřila. Standardně se to dělá otěžovým vozíkem hlavní plachty. Na běžných charterových lodích je otěžový vozík na nástavbě před hlavní luknou. Je krátký a špatně zpřevodovaný, tedy špatně ovladatelný. Pracovat se s ním moc nedá.
Proto je při poryvu třeba povolit otěž hlavní plachty.
Máme-li otěž zaklaplou ve stoperu, může být obtížné stoper povolit. Rozhodně to bude pomalé, pokud máme mít plachtu stále pod kontrolou.
Proto vedeme otěž do záseku na vrcholu vinšny. Odtud jí dokážeme uvolnit kdykoli a stále ji máme pod kontrolou.
10339
Související články
Jak se trimují foily a kýl na jachtě IMOCA?
Jak se trimují foily a kýl na jachtě IMOCA?
Ve druhém dílu rozhovoru s Milanem Koláčkem se podíváme na to, jak se nastavují foily a jaký to má vliv na let jachty, dozvíme se, co to je tilt kýlu, kolik času závodníci naspí při Fastnetu a samozřejmě také něco o Milanových plánech do budoucna.
Na IMOCE je to náročné a někdy brutální...
Na IMOCE je to náročné a někdy brutální...
Milan Koláček je prvním Čechem, který absolvoval regatu na jachtě IMOCA. Zeptali jsme se Milana, jak závod probíhal, jak náročné byly podmínky, co je na IMOCE nejtěžší, jakých výkonů dosahuje atd. Zítra se něco dozvíme o foilech, jejich trimování o letu nad hladinou a Milanových plánech.