Nejdelší etapa historie závodu
The Ocean Race má před sebou nejdelší etapu v historii závodu. Její délka je větší než polovina obvodu planety Země. Zároveň půjde o etapu nejdivočejší, většina etapy vede bouřlivým Jižním oceánem.
Jachty odstartovaly včera z Kapského Města. Podmínky byly náročné. Bezvětří na startu ve větrném stínu Stolové hory střídal nárazový vítr na trati o rychlosti 30 uzlů. Jachty byly chvíli podplachtěné, jindy naopak bylo plachet příliš. Biotherm a 11th Hour Racing se musely vracet kvůli škodám, které na palubách vznikly.
Hřeben vysokého tlaku
Během etapy závodníky čeká několik náročných (obtížnějších než zbytek těžké etapy) míst. První důležité místo je na programu již nyní. Startovní pole musí překonat hřeben vysokého tlaku vzduchu, aby se dostalo do oblasti se silným západním větrem. Znamená to proplout bezvětrnou osou hřebenu, správně odhadnout, kde otočit. Kdo bude první v příznivém větru, odstřelí svým soupeřům.
Proud Agulhas
Zanedlouho se startovní pole dostane do oblasti, kde proti směru převládajícího větru teče teplý proud Agulhas. Kromě toho, že je moře v těchto místech velmi divoké a jeho stav chaotický, je tu ještě jeden problém. Proud Agulhas sebou nese veškeré smetí východního afrického pobřeží. Smetí lidského i přírodního původu. V posledních ročnících Vendée Globe zde skončily naděje největšího počtu startujících. Srážky s čímkoli plovoucím jsou pro jachty s foily dvojnásob nebezpečné. Nejen proto, že foily jsou jak rozměrné hrábě pročesávající oceán, ale i z důvodu rychlosti, která je vyšší. Zatím zvládlo všech 5 jachet IMOCA plavbu celým Atlantikem skvěle, ale následující dny mohou vše velmi rychle změnit.
Exclusion zone
Pak bude následovat zatraceně dlouhá plavba Jižním oceánem. Téměř stejně dlouhá, jako při Vendée Globe. Od ledovců, které plují Jižním oceánem, bude závodníky dělit nepřekročitelná hranice stanovená organizátory. Negativem této hranice bude větší pravděpodobnost slabého větru, bezvětří, nebo dokonce větru východních směrůseverně od ní.
Mys Horn
Branou z Jižního oceánu bude obávaný mys Horn. O vítězi se bude pravděpodobně rozhodovat až za ním. Zatímco v Jižním oceánu poplují jachty stejným směrem, jako se pohybují meteorologické systémy, za Hornem v jižním Atlantiku to bude plavba napříč systémy, ze systému do systému. To jsou místa, která jsou navigačně velmi složitá, místa, kde se nejspíše rozhodne.
Kdo bude první ve větru?
V současné chvíli pluje na čele tým Holcim – PRB. Pomalu se posouvá na druhou stranu hřebenu vysokého tlaku vzduchu. Jsou to 4 uzle proti dnu, 2,8 uzlu VMG. Druhý je GUYOT, který ztrácí 8 mil a jeho rychlost je 1 uzel. Poslední je tým Malizia, který se momentálně od cíle vzdaluje rychlostí 1,8 uzlu.
Polohu lodí najdete zde.
590
Související články
Větší blázen než všichni Vendée blázni
Větší blázen než všichni Vendée blázni
Vendée Globe pokračuje. Někdo je vpředu, někdo uprostřed, někdo zavírá startovní pole. Nejzajímavější zprávu včerejška ale přinesl Antoine Cornic. V pustém moři dalekého jihu, kde neplují ani nákladní lodě, potkal sólového jachtaře na 11metrové jachtě.
Fialová bestie
Fialová bestie
Na vedoucí skupinu závodu Vendée Globe se řítí bestie. Tlaková níže, bouře s větrem k 80 uzlům v poryvech. Tak alespoň naznačuje předpovědní mapa na serveru Windy. Většina závodníků se klidí z cesty. Vedoucí dvojice Charlie Dalin a Sebastien Simon do toho jde po hlavě.
Plavba minovým polem
Plavba minovým polem
Plujete rychlostí 20 uzlů. Najednou úder, rána! Je konec. Konec nadějím, konec všem šancím. Celoživotní sen, čtyři roky intenzivních příprav a vše je v jeden okamžik v luftě. Kde k tomu může dojít?