Search
× Search
Mořská nemoc a co s ní
Jan Koukal

Mořská nemoc a co s ní

Jestli něco dokáže krásnou dovolenou dokonale zničit, je to mořská nemoc. Kdo ji v životě neměl, neuvěří. Kdo si jí užil do sytosti, už se na loď nehrne.

Zajímavý článek na toto téma uvádí britský server ybw.com. Přinášíme vám ho ve zkrácené formě.

Jak mořská nemoc vzniká?

Zjednodušeně se dá říci, že mořská nemoc vzniká kvůli neporozumění mozku vjemům, které přicházejí z očí a z centra rovnováhy v uchu. Potkat může za určitých okolností každého, zkušeného jachtaře i nováčka. Nováček má k nepříjemným pocitům mořskou nemocí vyvolaným blíže.

Příznaky

Příznaky mořské nemoci jsou bledá kůže, studený pot, nevolnost, závrať, únava a zvracení. Na jak dlouho může mořská nemoc postiženého jedince skolit? Může trvat pár hodin, nebo také celou dobu do návratu na pevninu. A někdy ani tam nepřestane.

Ženy jsou k mořské nemoci náchylnější, zvláště pokud jsou těhotné nebo menstruují. Jste-li náchylní k migréně, je také větší pravděpodobnost, že si vás mořská nemoc najde. Děti jsou nejchytlavější od 3 do 12 let věku.

Co proti mořské nemoci?

Někteří mořští vlci léky zavrhují s tím, že se s tím musí každý poprat. To může být pravda, pokud jste na začátku plavby kolem světa. Vydáváte-li se na dovolenou trvající týden, je šílené chtít po manželce, aby se s mořskou nemocí 3 dny prala. Léky jsou a pomáhají. Proč je tedy nepoužít.

Ještě několik rad, než přejdeme k lékům. Vždy je dobré být najedený a napitý. Hladový má k mořské nemoci blíže. Svěřte posádce nějakou činnost na palubě (např. kormidlování, naopak loupání brambor v podpalubí není vhodné). Pak je vůči mořské nemoci odolnější. Postihne-li vás mořská nemoc, je nejlépe vleže na palubě. V podpalubí je nejlepším místem salón. Tedy vleže v salónu. Kritickým momentem je sestup do podpalubí, vleže pak již je dobře. Proto jdete-li si lehnout, rychle seběhněte dolů, a aniž se svlékáte, lehněte si. Svléknout se můžete, až se žaludek uklidní.

Na závěr něco o psychice. Psychika hraje důležitou roli. Přijdete-li na palubu s tím, že vám bude blbě, máte velkou šanci, že se vám podaří svého cíle dosáhnout.

Léky

Protože vycházíme z anglického článku, nebudou léky odpovídat tomu, co se u nás prodává. Protože lodní noviny čte i dost lékařů, neváhejte ostatním navrhnout nějakou alternativu za uvedené.

Prochlorperazine maleate je látka, která se používá jako prevence před mořskou nemocí a před zvracením. V UK je k dispozici na předpis.

Buccastem M je často používán a jachtaři se o něm zmiňují na fórech. Obsahuje výše zmíněnou látku prochlorperazine maleate Nemohou ho ale ti, kteří mají cukrovku nebo problémy se srdcem. Proto je třeba jeho použití konzultovat s lékařem.

Další látkou, která pomáhá, je Hyoscine. Lepí se ve formě náplastí za ucho. Dokáže působit až 72 hodin. Je třeba si ho nalepit 6 hodin před vyplutím.

Jedním z léků na bázi hyoscinu je Scopoderm. Funguje, jen vidění po něm může být rozmazané. Pozor tedy.

Dvě hodiny před vyplutím je dobré si vzít lék Stugeron, který obsahuje cinnarizine.

Dalším lékem, na který dle autorů článku uživatelé přísahají, je Biodramina.

Přírodní metody

Z přírodních prostředků je to zázvor v jakékoli formě. Vyrábějí se také akupresurní pásky na zápěstí proti nevolnosti, či legrační brýle, které i kdyby nepomohly, tak alespoň pobavily celou posádku.


A jak je to s alkoholem? Členům posádky obvykle pomáhá. Má to jen jeden háček. Musí vydržet pít až do konce plavby. Mořská nemoc spojená s kocovinou je horší než jedno či druhé samostatně.

 

22389
Na horu