Milan Koláček na jachtě IMOCA Prysmian (a nabídka práce v týmu)
Duo Giancarlo Pedote (Itálie) a Milan Koláček dnes trénují na jachtě IMOCA Prysmian. Je to druhá testovací plavba novými foily vybavené jachty. Šuškandu nám potvrdil sám Milan Koláček. Spolu s Giancarlo Pedotem by se měl zúčastnit závodu Rolex Fastnet Race.
Poběží-li vše podle plánu, Milan by se tak stal prvním českým jachtařem se závodní zkušeností z foilující jachty IMOCA. V současné chvíli se jedná o nejdokonalejší třídu jednotrupých offshore jachet. A také nejrychlejších. Připomínám, že jachta IMOCA dnes drží rekord v počtu uplutých mil za 24 hodin. A při nedávné etapě přes severní Atlantik dosáhla IMOCA 11th Hour Racing okamžité rychlosti 38,8 uzlu!
Ale vraťme se k Milanovi. Milan by se měl doublehanded závodu Rolex Fastnet Race zúčastnit jako coskipper. V současné chvíli probíhá testování upravené jachty. Jedná se o loď navrženou designéry VPLP/Verdier. Na vodu byla spuštěna v roce 2015 pro Jean-Pierre Dicka v loděnici Multiplast ve Vannes. Za sebou má 4. místo ve Vendée Globe 2016, nebo vítězství v Transat Jacques Vabre. Giancarlo Pedote jachtu pořídil v roce 2019 a účastnil se Vendée Globe v následujícím roce. Doplul na 8. místě necelých 20 hodin za vítězem.
V posledním roce prodělala jachta velkou rekonstrukci. Byla změněna celá přední třetina trupu, aby se loď více přiblížila současným trendům. Dále Pedote investoval do nových větších foilů. Nyní je jachta v testovací fázi. Současné tréninkové plavby probíhají jen s jedním foilem, protože u druhého byly zaznamenány vibrace v ložisku, které upravuje posun a natočení úhlu náběhu foilu. Druhý foil byl proto znovu demontován a ložisko odvezeno do loděnice Mer Concept, která je autorem úprav.
Současné testovací plavby tak probíhají jen s foilem na jednom boku. Díky tomu je možné srovnávat rozdíl při použití foilu a bez něj. Milan k tomu říká: „Zatím jsme pluli v konzervativním režimu plavby, kdy jsme jen testovali funkčnost celku. Proto vpředu jen s menší kosou J2 a s minimálním úhlem náběhu foilu. Tedy bez přechodu do letu na foilu. V tomto módu foil pouze zvyšuje stabilitu jachty. Ale mimořádně, jachta je neuvěřitelně tvrdá, stabilní. Plujeme-li na druhém boku bez foilu, je to ve srovnání úplně jiná loď.“
Dnes by již měla být dvojice znovu na vodě. Stále s jedním foilem, ale tentokrát již s plnými plachtami.
Hledáme schopného technika...
A jedna informace pro šikovné techniky. Milan se porozhlíží u nás po zručném preparátorovi, který by pomohl týmu s přípravami lodě. Je nutná znalost angličtiny, ideální francouzština (nebo chuť se ji rychle naučit), zručnost, technické myšlení, schopnost samostatné práce a chuť dostat se do centra toho nejlepšího offshore jachtingu ve francouzském Lorientu. Získáte praxi mezi nejlepšími a dostanete se do vybrané společnosti offshore závodního světa. Práce by měla trvat nejméně do podzimu 2024, kdy startuje Vendée Globe.
1082
Související články
Bezvětří, rekord, bezvětří
Bezvětří, rekord, bezvětří
Letošní Vendée Globe je zatím zajímavá, ale pomalá (až na již druhý 24h rekord). Místo pasátu 3 dny bez větru, následoval krátký pasát a dnes už rovníkové tišiny. Rekord na rovník Alexe Thomsona z roku 2016 má hodnotu 9 dnů a 7 hodin. Dnes je to už přes 10 dnů a na rovník téměř 400 mil.
Jak opravit neopravitelné
Jak opravit neopravitelné
Louis Burton je bojovník. To se o něm ví. Tentokrát se ale pouští do něčeho, co je z laického pohledu nemožné. Jen si to představte, loď se vám láme v půlce, vy to opravíte jako zlomenou nohu od stolu a pokračujete v závodě kolem světa. A nejste přitom před cílem. Jen nedlouho po startu...
Nico Lunven první a obtížná rozhodnutí na dohled
Nico Lunven první a obtížná rozhodnutí na dohled
Změna ve vedení Vendée Globe. Do čela se dostal Nico Lunven, který byl před 50 hodinami předposlední. Startovní pole má za zády níži a před sebou složitou cestu do pasátu. Obtížné chvíle, kdy bude snadné ztratit.