Meteo tenkrát a dnes
V devadesátých letech jsme se proháněli na lodích Středomořím a Atlantikem tam a zpět. Předpověď počasí? V přístavu jsme si přečetli meteo na 12 + 12 hodin. Nebo jsme v hospodě sledovali televizi. A vypluli jsme.
Byla to doba, kdy noviny vycházely na papíře, v ulicích stály telefonní budky, peníze bylo třeba měnit tam a zpět a internet? Měli ho v CERNu, měli ho v Bílém domě a jeden byl také někde na ČVUT. A v devadesátém osmém byl v duchu rozvoje vyhlášen poprvé Březen - měsíc internetu.
Internet tedy nebyl. V praxi nebyl. Nebylo Windy, nebylo meteo.hr, Aladin, Windfinder… Nebylo nic. Nástěnka v přístavu, rozhlas, párkrát denně šum na VHF, televize v hospodě a Navtex. A jak už bylo řečeno 12 + 12. Možná 48. Už si to nepamatuji přesně.
Foto archiv
Říká se tomu Navtex...
A moje znalosti? Byly základní. Ve smyslu minimální. Když padal barometr, věděl jsme, že bude neklidno.
Pro kratší plavby ve Středomoří byla předpověď na 12 + 12 hodin ucházející. I když… Z Itálie na Baleáry už to bylo napůl poslepu. Nebylo moc na výběr. Vypluli jsme a pak jsme se prali s tím, co přišlo. Když byl na lodi Navtex, mohli jsme se bát v předstihu.
A přes Atlantik? Nic. Vypluli jsme a věděli, že co přijde, s tím budeme zápolit. Nevěděli jsme, jestli máme plout víc na jih pro vítr, nebo bude i na severu a zkrátíme si plavbu. Nic takového. Z Kanárů na jihozápad ke Kapverdům a pak se stočit na západ. To byla strategie a zároveň i jediná taktika.
Jak je to dnes?
Dnes už všichni máme v mobilech ty internety. A aplikace. Ve Windy máme předpověď na 14 dnů dopředu. Není to 100%, samozřejmě, ale hodně dobré. Plavba přes Atlantik na relativně běžné lodi (Kanáry – Karibik) trvá 16 – 21 dnů. Půlku až téměř celou plavbu máte pokrytou předpovědí. Navíc komunikační družice bláznivého Muska umožňují internetit denně. Tedy stále upravovat trasu plavby s předstihem. Už se nepluje do neznáma. Ani při plavbě přes Atlantik. Neznamená to samozřejmě, že je možné se všem meteo nepříjemnostem vyhnout, ale pokud je možné upravit datum vyplutí, vyhneme se mnohému.
Když bychom se bavili o Středomoří, tam je to samozřejmě ještě lepší. Dokonce i bez spojení přes nebesa známe předpověď na celou trasu (pokud neplujeme bez zastávky ze západu na východ, nebo zpět). Stačí mobil.
Rozdíl je to tedy ohromný. Byl to jiný svět před 30 lety.
Přesto to neznamená, že se dnes nemůžeme dostat do potíží. Někdy jsme tlačeni časem, někdy to jsou bouřky, určité nepřesnosti v předpovědích, lokální vlivy. A neznalost, samozřejmě. Se znalostmi, které jsem měl před 30 lety by mi ani Windy nepomohlo.
Rozdíl je to tedy propastný. Stále je však třeba pracovat na svém vlastním rozvoji. K čemu mi jsou všechny ty informace, když z předpovědi nakonec rozumím jen temperatůře?
365
Související články
Blesk potopil závodní Class 40
Blesk potopil závodní Class 40
Závodní jachta Class 40 Sogestran Seafrigo byla na cestě přes Atlantik zasažena bleskem a začala se potápět. Posádka byla zachráněna nákladní lodí Frio Ionian.
Taky závod přes Atlantik aneb Příště raději letecky
Taky závod přes Atlantik aneb Příště raději letecky
Svéráznou kondiční přípravu zvolila parta britských vojáků sloužících na ponorkách Královského námořnictva. Intenzivní trénink trval 35 dnů, čtyři hodiny a 30 minut. Právě tolik času zabralo pětici ponorkářů překonat trasu mezi La Gomerou na Kanárských ostrovech a karibským ostrovem Antigua, neboli trať závodu World´s Toughest Row. Ano, jde skutečně o veslařský závod.
Ellen MacArthur se opět vydá do závodu kolem Islandu
Ellen MacArthur se opět vydá do závodu kolem Islandu
Anglická „penzionovaná“ jachtařka Ellen MacArthur se podruhé za sebou zúčastní závodu Round the Island Race. Chce tím oslavit 20. výročí založení své nadace pomáhající mladým onkologickým pacientům a přilákat k ní tak pozornost a samozřejmě také finance.