Lepší předpovědi pro Jadran
Od března bude předpověď počasí pro Jadran zase o krok lepší a pro jachtaře užitečnější. Mnohem více se dozvíme o blížících se bouřkách.
Z meteorologického pohledu žilo pobřeží Jadranu v minulém tisíciletí. Jinde běžné meteorologické radary na pobřeží chyběly a nebylo tak možné monitorovat bouřky. Chorvatská meteorologická služba DHMZ se snažila díru zalepit, ale nedařilo se to. Meteorologové měli připravena místa na umístění radarů, ale lid se postavil na zadní a razantně zavrtěl hlavou.
Příkladem může být spor o meteorologický radar na kopci Debeljak u Sukošanu. Meteorologové byli připraveni konat, ale lidové povstání sukošanských smetlo z Debeljaku nejen skupinu vědců, ale i celý projekt radaru. Lid byl přesvědčen, že radar by seslal na sukošanské měšťanstvo rány v podobě rakoviny, bolestí hlavy, nízkého IQ nenarozených dětí, plešatění pana starosty a vrásek paní starostové.
Vědecká obec se snažila vzniklá nedorozumění vysvětlit, ale když se jeden z meteorologů pokusil naznačit, že stárnutí pleti souvisí s věkem a nikoli s radarem, byl jakékoli diskuzi konec a ředitel DHMZ musel zatroubit k rychlému ústupu do připravených a nastartovaných služebních vozů. Takto skončil projekt radaru v severní Dalmácii.
Soukromé radary
Na stejnou cestu se vydala i maďarsko-česká společnost MeteoSense. První radar instalovala nedaleko Puly, druhý nyní v Zadaru a další se chystá na Hvaru. To by mělo být vše pro dnešek. Připravují se ale i další projekty.
Nynější radar instalovaný v Zadaru má dosah 250 km. Na tuto vzdálenost je schopen detekovat bouřky. Déšť bude patrný na 100 km a lehké sněžení na 50 km. Chorvatské pobřeží bude pokryto od severu, až po ostrov Mljet na jihu.
Radar by měl být v provozu od března. Výstupy by měly být k dispozici zde.
4900
Související články
Jak bude foukat na České námořní rallye?
Jak bude foukat na České námořní rallye?
Již v neděli startuje mistrovství republiky v chorvatské maríně Kaštela. Počasí posledních dnů je v Chorvatsku divoké, proto jsme se zeptali ředitele závodu Tomáše Stejskala, jak se bude bojovat s případným bouřlivým počasím.
Slovak Sailing Challenge před Českou námořní rallye
Slovak Sailing Challenge před Českou námořní rallye
Říjen se stává pro české a slovenské závodní jachtaře mimořádně atraktivním měsícem. Již po 28. se pojede Česká námořní rallye, která naváže na novou slovenskou regatu Slovak Sailing Challenge, která bude startovat na stejném místě a na stejných jachtách Salona 46 a First 45.
Boreas, severního větru pán
Boreas, severního větru pán
Jachting je sport na větru závislý. Proto je dobré spolupracovat s bytostmi, které větru vládnou. Jednou z nich je Boreás, syn Titána Astraia a bohyně ranních červánků Éós. Je to bůh severního větru. Jeho sourozenci se jmenují Euros, bůh jihovýchodního větru, Zefyros, bůh mírného západního větru a Notos, který vládne jižnímu větru.