Search
× Search
Kde se bere mlha
Theodor Anfilov
/ Kategorie: Počasí

Kde se bere mlha

Máte-li za sebou zkušenost s mlhou na moři, jistě mi dáte za pravdu, že je to situace, kdy se na palubě cítíte nejméně jistě. Zvláště v místech, kde je hustý provoz. 
 
Moderní přístroje jako radar nebo AIS sice v souboji s minimální dohledností pomáhají, ale i s nimi je plavba nepříjemná. A mlžný roh? Ano, je třeba ho používat... Že by vám ale v té chvíli bylo jasné, odkud se na vás nebezpečí řítí a kam máte uhnout, to tedy není. 
 
V tomto článku se podíváme se na to, jak mlha vzniká a s jakou mlhou se kde můžete setkat. 

 

Advekční mlha

Advekční mlha vzniká, když se masa teplého a vlhkého vzduchu nasune nad studenější moře. Teplota vzduchu klesne pod teplotu rosného bodu. Rosný bod je teplota, při které relativní vlhkost vzduchu dosáhne 100 %. Klesne-li teplota pod rosný bod, nastává kondenzace. Moře ochladí vlhký vzduch a dojde ke kondenzaci vzdušné vlhkosti.
To se děje nad velkými oblastmi moře. Situace může trvat několik hodin, ale klidně i dní. Dokud ve vzduchové hmotě nenastane nějaká změna. Časté jsou například mlhy na jižním pobřeží Bretaně při větru z jižních směrů.

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Pověstné svými mlhami jsou mělčiny Grand Banks, kde se střetává teplý Golfský, s ledovým Labradorským proudem.
Grand Banks

Nejznámější mlha Atlantiku vzniká u Grand Banks, na jihovýchod od Newfoundlandu (místo, kde se potopil Titanic).  Převládají zde JZ větry, které přinášejí nad studené vody Labradorského proudu (teplota proudu je jen mírně nad nulou) teplý a vlhký vzduch ohřátý Golfským proudem (teplota nad 20°C), což způsobuje rychlý vznik rozsáhlých oblastí husté mlhy. 


Radiační mlha

Dalším druhem mlhy je radiační mlha. Její vznik je způsoben tím, že se pevnina v noci ochladí a od ní se ochladí spodní vrstva vzduchu. Vzdušná vlhkost zkondenzuje a tvoří se mlha. Děje se tak hlavně časně zrána po chladné, jasné a bezvětrné noci.
Mlha sice vzniká na pevnině, údolími a ústími řek se ale dostane až nad moře a může tak dost znepříjemnit ranní připlutí do pobřežních vod, kde se radiační mlha drží (nebo ranní odplutí). Jakmile začne svítit slunce, radiační mlha se rychle rozpustí. Radiační mlhy se nemusíme bát dále na moři.

Frontální mlha

Během deště, který padá do chladnějšího a suchého vzduchu se některé kapky přemění na vodní páru, v důsledku toho se vzduch nasytí vlhkostí, pára kondenzuje a vzniká tzv. frontální mlha. Frontální mlha se přesouvá spolu s frontou.

Plavba v mlze

Pokud víme, jakým způsobem mlha vzniká, máme velkou výhodu při plánování plavby. U advekční mlhy potřebujeme buď změnu směru větru, který by přivedl vzduchovou masu ze sušší a chladnější „zdrojové“ oblasti, nebo musíme plout do oblasti s teplejší vodou. Zabijákem mlhy je také silnější vítr. Jakmile vítr zesílí cca nad 15 uzlů, mlha se obvykle zvedne. U radiační mlhy stáčí po ránu počkat, až slunce stoupne a mlhu rozpustí.
Tak či onak se nemusí jednat o rychlý proces, takže trpělivost a opatrnost je rozhodně na místě.

3073
Na horu