Kam jet na Mljetu
Nejdále na jihovýchodě z velkých chorvatských ostrovů leží Mljet. Hornatý ostrov je málo osídlený, je zarostlý hustou vegetací až k mořské hladině a nabízí několik malebných míst pro jachtaře.
Odisejeva špilja
Zdroj Navionics
Odisejeva špilja
Která je nejhezčí chorvatská jeskyně? Asi Odisejeva špilja na Mljetu. I když, nebo možná právě proto, jí chybí strop, který se v minulosti propadl. Je to místo, které dříve sloužilo rybářům z Babina polje jako přístav. Tato jeskyně je opravdu bomba.
Špatně se hledá. Musíte plout velmi blízko pobřeží. Ve strmém břehu nehledejte vstup do jeskyně, který není vidět, ale malé a nenápadné kamenné kůlny. Ve skalnatém pobřeží se ztrácejí, proto buďte pozorní.
Tatinice
Zátoka na severu Mljetu. Hledáte-li nejkrásnější vodu, najdete ji právě tady. Zátoka je mělká, ideální na kotvení, s azurovou vodou. Řeklo by se, že to je parádní zašívárna. Má jen jednu drobnou vadu. Leží v místě, kde vane často bóra. Na Pelješacu mezi Žuljanou a Trstenikem vane bóra více, než jinde v okolí. Tato zátoka leží v pruhu, který bóra zasahuje. Proto je třeba být opatrný. Taky se stále ještě nacházíte v národním parku. |Pravidla zakazují zde kotvit. Jen pro doplnění...
Prožura
Krásná zátoka s několika domy, jedním krátkým molem, u kterého se může jedna jachta vyvázat bokem a Marijinou konobou, která má pro své hosty několik míst u mola a dále pár kotevních bójí. Restaurace je na šíji poloostrova, který odděluje dvě části zátoky. Velmi dobře se zde vaří. Oblíbenou peku je třeba objednat předem. V budoucnu už zátoka tak skvělá nebude. Má zde vyrůst benzínová pumpa...
Okuklje
Kdo poprvé připlouvá do Okuklje, nevěří, že by se pod vysokými břehy mohlo něco schovávat. Až na poslední chvíli se před vámi otevře dokonale krytá zátoka. Na jejích březích je to dnes samá hospoda. To krásnému místu trochu ubírá na atraktivitě. Ale stále stojí za to, strčit do zátoky alespoň nos.
Polače
Kdo má zájem o historii, měl by zamířit do Polače. Už se sice nachází v národním parku, kde vše se platí, ale trosky římského paláce za to stojí. Jde o třetí nejzachovalejší a největší římskou památku v Chorvatsku. Po Diokleciánově paláci ve Splitu a Aréně v Pule.
Také jezera v národním parku jsou parádní, jen tam nesmí být plno. Pokud chcete do parku, cena vstupného se láme na začátku června. Ceník vstupného najdete
zde.
Chystáte-li se na jih Chorvatska, může být pro vás vynikající inspirací naše přednáška, která je jachtařským průvodcem po zajímavých místech ve střední a jižní Dalmácii.
11884
Související články
Jak bude foukat na České námořní rallye?
Jak bude foukat na České námořní rallye?
Již v neděli startuje mistrovství republiky v chorvatské maríně Kaštela. Počasí posledních dnů je v Chorvatsku divoké, proto jsme se zeptali ředitele závodu Tomáše Stejskala, jak se bude bojovat s případným bouřlivým počasím.
Slovak Sailing Challenge před Českou námořní rallye
Slovak Sailing Challenge před Českou námořní rallye
Říjen se stává pro české a slovenské závodní jachtaře mimořádně atraktivním měsícem. Již po 28. se pojede Česká námořní rallye, která naváže na novou slovenskou regatu Slovak Sailing Challenge, která bude startovat na stejném místě a na stejných jachtách Salona 46 a First 45.
Druhá etapa Velikonočky je tady
Druhá etapa Velikonočky je tady
Druhá etapa Velikonoční regaty se liší od všech předešlých. Na startovní pole je připravena cikcak etapa, s mnoha nebezpečnými zákrutami. Tentokrát bude menší prostor na taktizování při volbě trasy.