Jak zabránit srážce s kontejnerem
Plujete nocí a přímo před vámi se pohupuje plovoucí kontejner. Nemáte šanci ho objevit. O nebezpečí se dozvíte až v okamžiku nárazu. To už je pozdě… Jak něčemu podobnému zabránit?
Podobná kolize může stát celou posádku život. Může stát statisíce a miliony, může zničit naději na vítězství v závodu, na který jste se připravovali několik posledních let.
Především to poslední je i problém minulého ročníku sólové nonstop regaty kolem světa Vendée Globe. Nejméně 6 startujících muselo minulý ročník vzdát kvůli srážce s UFO (neidentifikovaný plovoucí předmět). Vzhledem k tomu, že náklady na start v regatě začínají na milionu EUR, ale mohou se vyšplhat i na desetkrát tolik, jde o velmi nákladný problém.
Kde jsou finance, tam je i řešení. Tým inženýrů na něm pracoval několik let. Výsledek se jmenuje OSCAR a najdete ho většině jachet startujících ve Vendée Globe.
Foto OSCAR
Monitorovací zařízení.
Jde o trojici kamer (z toho dvě v infračerveném spektru), které monitorují prostor před přídí, počítač, který vyhodnocuje záběry a zobrazovací jednotky. Zobrazovací jednotkou může být monitor počítače, běžný navigační multifunkční displej, nebo tablet s příslušnou aplikací.
Hlavou, která stojí za vznikem systému je francouzsko-německý automobilový inženýr Raphaël Biancale. Díky zkušenostem s inteligentními řídícími systémy automobilů měl k tvorbě systému OSCAR blízko. Na vývoji pak spolupracovala esa světového sólového jachtingu Vincent Riou, Jean Le Cam, Francois Gabart a Armel Le Cléac´h.
Foto OSCAR
Přístroj se učí rozeznávat nebezpečí.
Systém monitoruje prostor před lodí. Umělá inteligence pak prohlíží záznam a hledá nebezpečí, před kterým by mohla varovat. Učí se za pochodu. Sbírá a sdílí s ostatními záběry nebezpečných objektů, které se systém učí rozeznávat.
Systém vlastně pracuje podobně jako člověk. Učí se poznávat nebezpečí a vyhledávat ho. Čím déle tak činí, tím je lepší.
K dispozici je několik různých produktů. Některé jsou určeny pro turistické lodě, jiné pro jachty závodní. Určení je dáno dosahem a rozlišením. Výsledkem jsou doporučení pro různé rychlosti plavby.
Samotná monitorovací jednotka váží 750 g a měla by být umístěna so nejvýše, kvůli lepšímu rozhledu. Uvidíme, jak se zařízení osvědčí při Vendée Globe.
Více informací najdete zde.
4868
Související články
Další oběť kolize
Další oběť kolize
Trimaran Actual Ultim se stal další obětí kolize s UFO v Jižním oceánu. Trimaran se v plné rychlosti srazil s neidentifikovaným předmětem a má vážně poškozený foil na levoboku.
Srážka uprostřed Atlantiku
Srážka uprostřed Atlantiku
Trimaran SVR Lazartigue se uprostřed jižního Atlantiku srazil s UFO. Do lodě zatéká. Do Kapského města je to 1200 mil, nejbližší obydlený kus země je ostrov Tristan da Cunha 300 mil proti větru.
Srážka na startu The Ocean Race
Srážka na startu The Ocean Race
Na startu poslední etapy The Ocean Race došlo k brutální srážce, která vyřadila ze hry vedoucí jachtu celkového pořadí závodu. Kdo však nejvíce musel skřípat zuby, jsou organizátoři regaty kolem světa.