Jak vyvázat jachtu bokem
Při vyvazování jachty bokem u mola je třeba brát v úvahu dva směry pohybu lodě, proti kterým je třeba jachtu zajistit. Jde o pohyb v bočním a v předozadním směru. Dnes se podíváme na vyvázání ideální.
Proti pohybu v bočním směru je jachta zajištěna u mola příďovým a záďovým vyvazovacím lanem. Proti pohybu v předozadním směru použijeme springy.
Máme dvě možnosti bezpečného a jednoduchého vyvázání. V obou případech použijeme příďové a záďové vyvazovací lano a dvojici springů.
Grafika Lodní noviny
Springy vedené z přídě a zádě.
V prvním případě vedeme dvojici springů z příďového a záďového vazáku. Zatímco příďové a záďové lano drží loď, aby nemohla odplouvat od mola, springy brání předozadnímu pohybu. Příďové a záďové lano je lepší nechat mírně volnější, aby se všechny nárazy hned nepřenášely na vazáky. Čím jsou springy delší, tím lépe odpruží pohyb lodi a nárazy jsou méně agresivní.
Grafika Lodní noviny
Springy vedené ze středového vazáku.
Ve druhém případě využíváme k vyvázání springů středový vazák. Opět zde platí stejná pravidla, jako v prvním případě. Tedy mírně volnější lana na přídi a zádi a delší springy jsou lepší pro klidnější spaní.
Obecná pravidla pro vyvazovací lana
Při vyvazování používáme pružná vyvazovací lana. Nepoužívejte na vyvazování vyřazené otěže, například z dyneemy. Lana nemají pružnost a nárazy netlumí, ale přenášejí na loď.
Zítra se podíváme na jiné způsoby vyvázání bokem.
Mnoho o vyvazování jachet se můžete dozvědět v naší knize Přístavní manévry, nebo na našich praktických kurzech.
6334
Související články
Jak sami škodíme obrazu jachtingu v médiích
Jak sami škodíme obrazu jachtingu v médiích
Dostat náš závodní jachting do mainstreamových médií není snadné. Mnohdy tomu však házíme klacky pod nohy i my sami. A řešení je na dosah ruky.
Blesk potopil závodní Class 40
Blesk potopil závodní Class 40
Závodní jachta Class 40 Sogestran Seafrigo byla na cestě přes Atlantik zasažena bleskem a začala se potápět. Posádka byla zachráněna nákladní lodí Frio Ionian.
Nejrychlejší sólojachtař Gabart bude závodit s kontejnerovkami
Nejrychlejší sólojachtař Gabart bude závodit s kontejnerovkami
Před pár týdny způsobil Francois Gabart pozdvižení svým rozhodnutím předat kormidlo trimaranu SVR Lazartique v sólo třídě Ultim 32/23 mladšímu kolegovi Tomu Laperchemu. Jeho zájem se přesunul k o dost odlišné disciplíně, byť alespoň zůstal u tří trupů. Pracuje na vývoji obřího nákladního trimaranu, který by měl dopravovat zboží mezi Evropou a Amerikou rychleji než současné kontejnerovky.