Jak správně vyvážit loď pro rychlejší plavbu
Velmi často se v souvislosti s rychlostí lodi hovoří o správném trimu plachet. Jedná se určitě o jeden z klíčových faktorů rychlosti plavby, ale svoji roli hraje mnoho dalších faktorů, na které se velmi často zapomíná. Jedním z takových faktorů je optimální rozložení váhy posádky během plavby. Faktor, který zná a se kterým pracuje naprostá většina okruhových jachtařů, ale již méně na něj pamatují posádky námořních plachetnic. Přitom i zde hraje rozložení váhy svoji klíčovou roli pro optimální rychlost plavby.
Při silnějším větru je pro většinu posádky automatické sedět na návětrné straně a vyvažovat. Což je samozřejmě v pořádku. Jakmile má vítr dostatečnou sílu, aby loď naklonil, je třeba vyvažovat- udržet co největší plochu plachet vystavenou na vítr. V závodním režimu je pak naprosto běžné, že posádka sedí s nohami venku úplně na hraně bortu a je v rámci závodních pravidel maximálně vykloněna ven. Většinou také sedí co nejvíce u středu lodi a v kokpitu tak zůstává většinou pouze kormidelník a trimer hlavní plachty. Proč ale sedí ve středu lodi a ne na hromádce v kokpitu?
Málo kdo si uvědomuje, jaký má zanoření trupu a jeho obtékání vliv na rychlost plavby. Obecně platí jedno velmi důležité pravidlo, které je nad míru důležité zvláště při slabém větru- Je potřeba maximálně odlehčit záď lodi.
Proč?
Jedná se totiž o zpravidla nejširší část lodi, tedy její smáčená plocha má největší odpor vůči vodě a tento odpor nás právě zpomaluje. Jakmile se nám podaří odporovou část zmenšit, záď maximálně odlehčit, loď popluje o něco rychleji.
Ve velmi slabém větru je ještě důležitější na toto pravidlo nezapomenout. Tedy v extrému se klidně může stát, že si většina posádky udělá pohodlí mezi stěžněm a přídí lodi.
Co se týká náklonu, ve slabém větru s ním pak pracuje tak, aby stěžen zpravidla nikdy nebyl nakloněn proti větru. Pokud vítr nemá dostatečnou energii, aby loď naklonil, je naopak potřeba mu pomoci a loď vlastní vahou naklonit do závětří. Tedy posadit všechny členy posádky do závětří. Plachty se pak vlastní vahou propadnou na závětrnou stranu a vytvoří optimální profil pro zachycení slabého vánku. Klíčové je pak také eliminovat pohyb posádky, aby zbytečně nenarušoval citlivý profil plachet.
2071
Související články
Jak se trimují foily a kýl na jachtě IMOCA?
Jak se trimují foily a kýl na jachtě IMOCA?
Ve druhém dílu rozhovoru s Milanem Koláčkem se podíváme na to, jak se nastavují foily a jaký to má vliv na let jachty, dozvíme se, co to je tilt kýlu, kolik času závodníci naspí při Fastnetu a samozřejmě také něco o Milanových plánech do budoucna.
Na IMOCE je to náročné a někdy brutální...
Na IMOCE je to náročné a někdy brutální...
Milan Koláček je prvním Čechem, který absolvoval regatu na jachtě IMOCA. Zeptali jsme se Milana, jak závod probíhal, jak náročné byly podmínky, co je na IMOCE nejtěžší, jakých výkonů dosahuje atd. Zítra se něco dozvíme o foilech, jejich trimování o letu nad hladinou a Milanových plánech.