Co nám říká tento oblak?
Oblak (lidové označení mrak není meteorologicky správné), který vidíte na snímku, se jmenuje cirrus. Patří mezi vysokou oblačnost a informuje nás o příštím dění. Co z něj můžeme vyčíst? Před čím nás varuje?
Oblak cirrus je tvořen bílými vlákny, které se mohou sdružovat do chomáčků. Česky se nazývá řasa. Je tvořen ledovými krystaly. Vyskytuje se ve výškách 8 – 13 km.
Cirrus bývá často předzvěstí teplé fronty. Znamená to, že do nejvyšších vrstev atmosféry se začíná nasouvat teplá vzduchová hmota. Pokud oblačnost postupně houstne a klesá tlak, je to zřejmá předzvěst teplé fronty. Teplá fronta znamená zesílení větru a déšť. Po teplé frontě může následně přijít fronta studená s výrazným zesílením větru a bouřkami.
Podíváme-li se na průřez teplou frontou na obrázku, vidíme, že od objevení cirrů na obloze, po začátek deště, může jít o vzdálenost kolem 800 km. Protože z meteorologie víme, že teplá fronta se obvykle pohybuje rychlostí 15 – 20 uzlů (cca 30 – 40 km/h), můžeme odhadovat, že od objevení cirrů začne pršet cca do 30 hodin (nejpozději).
Cirrus k nám tedy může mluvit celkem jasnou řečí.
Je však třeba mít na mysli, že není teplou frontou každý cirrus, který na obloze vidíme.
3998