Co dělat v bočním větru s genou?
Chcete plout rychle v bočním větru? Co je třeba v takovém případě udělat s genou, abyste využili potenciál jachty na maximum?
V bočním větru potřebujete povolit otěž geny. Když to ale uděláte, zadní lem plachty se na vrchu příliš otevře a přestane zabírat (příliš velký twist). Vyřešíte to tím, že posunete otěžový vozík na kolejnici více dopředu.
Jde-li vítr ještě více z boku a povolujete otěže dále, plachta se již stane dole příliš prohnutá, pytlovitá. Aby k tomu nedošlo, potřebujete použít jednu otěž navíc. Uvážete ji na genu a dále ji vedete co nejdále na bok lodi a na vinšnu. Obvykle si uvážete kladku na boční vazák a přes tuto kladku vedete novou otěž. Další možností je uchycení kladky na bortlajsnu.
Touto otěží stahujete plachtu do boku a původní otěží, která vede na vozík, ji stahujete dolů, tedy regulujete twist plachty.
Je to snadné a v případě potřeby je možné plachtu i kdykoli přehodit a druhou otěž sundat až po obratu.
8421
Související články
Jak se trimují foily a kýl na jachtě IMOCA?
Jak se trimují foily a kýl na jachtě IMOCA?
Ve druhém dílu rozhovoru s Milanem Koláčkem se podíváme na to, jak se nastavují foily a jaký to má vliv na let jachty, dozvíme se, co to je tilt kýlu, kolik času závodníci naspí při Fastnetu a samozřejmě také něco o Milanových plánech do budoucna.
Na IMOCE je to náročné a někdy brutální...
Na IMOCE je to náročné a někdy brutální...
Milan Koláček je prvním Čechem, který absolvoval regatu na jachtě IMOCA. Zeptali jsme se Milana, jak závod probíhal, jak náročné byly podmínky, co je na IMOCE nejtěžší, jakých výkonů dosahuje atd. Zítra se něco dozvíme o foilech, jejich trimování o letu nad hladinou a Milanových plánech.