Chcete plout z Chorvatska do Itálie
Plánujete plavbu na léto a chtěli byste se vyda z Chorvatska přes Jadran do Itálie, Slovinska, či Černé Hory. Co je k takové plavbě třeba?
V první řadě je třeba si říci, že Chorvaté jsou velmi striktní na proceduru překročení hranice po moři. Nedodržení pravidel se okamžitě trestá a finanční postih je v takovém případě citelný. Proto je dobré održovat nastavené procedury.
Plavba přes Jadran není možná na všech charterových jachtách. Je třeba se před pronájmem jachty dotázat, jestli charterová společnost vybrané lodi plavbu umožňuje. Nesnažte se o zamýšlenou plavbu s lodí, která k tomu není určena. V případě jakékoli nehody byste se dostali do velkých problémů.
Chorvatsko je sice členem Evropské unie, nikoli však Schengenského prostoru. Proto existují hranice mezi Chorvatskem a ostatními státy EU.
Plavba z Chorvatska
Před opuštěním chorvatských vod je třeba navštívit jeden ze vstupních přístavů (Port of Entry). Jsou to přístavy:
Celý rok: Umag, Poreč, Rovinj, Pula, Raša/Bršica, Rijeka, Mali Lošinj, Zadar, Šibenik, Split, Ploče, Korčula, Ubli, Cavtat and Dubrovnik.
Sezónní (od 1. dubna do 31. října): ACI Marina Umag, Novigrad, Sali, Božava, Primošten, Hvar, Stari Grad (Hvar), Vis, Komiža, Cavtat, Vela Luka.
V těchto přístavech zajdete nejprve nahlásit odplutí na kapitanát a následně s pasy na policii. Zatímco v některých přístavech je vše po ruce a běží to jako po drátkách, jinde je třeba se obrnit trpělivostí. Samotná procedura je rychlá, ale než se patřičný úřad dostaví, může to trvat.
Jakmile vyřídíte tyto formality, je čas odplout. Už se dál nezdržujte a vyplujte přímou čarou z chorvatských vod. Staly se případy, kdy se jachta odhlásila na Visu, vyplula do Itálie a zakotvila na koupačku na druhé straně ostrova. Policii pak nezajímaly výmluvy na vedro a napařila kapitánovi pokutu.
Správný postup na druhém břehu Jadranu by byl adekvátní. Tedy Port of Entry, policie. To je správný postup. V Itálii je to ale těžké. Úřad je někdy na druhé straně města a rozhodně se nijak nesnaží. Jsou lidé, kteří se na přihlášení v Itálii vykašlou. Není to správné, ale taková je realita. (Za případný postih v případě nedodržení pravidel neručíme)
Plavba do Chorvatska
Vracíme-li se do Chorvatska, měli bychom mít pod sálingem žlutou vlajku a měli bychom zamířit do nejbližšího Port of Entry. Pokud se například budete chtít po plavbě z Itálie přihlásit až v Šibeniku, můžete se se zlou potázat a bude vám řečeno, že jste tak měli učinit již na Visu, nebo kdovíkde jinde…
Opět budete muset na policii a na kapitanát a tam vyřídit formality. Prohlídka pasová a na kapitanátu crew list.
Doporučuji si s pravidly nezahrávat. Rozhodne-li se policista, že jste udělali chybu, už mu to nerozmluvíte.
14475
Související články
Jak bude foukat na České námořní rallye?
Jak bude foukat na České námořní rallye?
Již v neděli startuje mistrovství republiky v chorvatské maríně Kaštela. Počasí posledních dnů je v Chorvatsku divoké, proto jsme se zeptali ředitele závodu Tomáše Stejskala, jak se bude bojovat s případným bouřlivým počasím.
Slovak Sailing Challenge před Českou námořní rallye
Slovak Sailing Challenge před Českou námořní rallye
Říjen se stává pro české a slovenské závodní jachtaře mimořádně atraktivním měsícem. Již po 28. se pojede Česká námořní rallye, která naváže na novou slovenskou regatu Slovak Sailing Challenge, která bude startovat na stejném místě a na stejných jachtách Salona 46 a First 45.
Druhá etapa Velikonočky je tady
Druhá etapa Velikonočky je tady
Druhá etapa Velikonoční regaty se liší od všech předešlých. Na startovní pole je připravena cikcak etapa, s mnoha nebezpečnými zákrutami. Tentokrát bude menší prostor na taktizování při volbě trasy.