Bezpečnost při plavání
Letní plavby jsou nejen o jachtingu, ale také o plavání, šnorchlování a dalších vodních aktivitách. Protože provoz na moři je stále hustší, je obyčejné zaplavání si riskantním krokem, při kterém může jít o život.
Každoročně dojde na jihu Evropy k desítkám smrtelných nehod, při kterých jsou plavci posekáni lodním šroubem rychle plujících motorových člunů. Pokud k nehodě dojde v blízkosti břehu, je vina jednoznačně na skipperovi motorového člunu, který musí u břehu plavce očekávat (navíc u břehu může být rychlá plavba zakázána). Dojde-li k nehodě ve větší vzdálenosti od břehu, těžko je možné ji přičítat motorovému člunu, protože ve vysoké rychlosti není snadné si hlavy plavce všimnout.
Nechme tentokrát chování skipperů motorových člunů stranou a pojďme se podívat na to, jak minimalizovat nebezpečí, kterému jsou vystaveni plavci bez ohledu na chování druhých.
PLAVTE VŽDY PODÉL BŘEHU!
Je to jednoduchá rada. Stojíte na kotvě a jdete si zaplavat. Plavte nejprve nejkratší trasou ke břehu a pak plavte podél pobřeží. U skalnatého pobřeží je to jednoduché, poplavete tak blízko, jak se žádný motorový člun nepřiblíží. U pozvolného pobřeží s plážemi to tak blízko nejde. Chcete-li si ale zaplavat, plavte jen o kousek dále, než se koupou plážoví váleči. To je nejspolehlivější rada.
Můžete sice používat nejrůznější bóje, které by na vás měly upozornit, ale to již tak spolehlivé není. Navíc v místech, které neznáte, se snadno můžete dostat do proudu, o kterém nevíte. Ten vás může nehezky zaskočit. Podívejte se na to, jak slabý proud stačí, aby se vám z něj pořádně zamotala hlava.
Nejde samozřejmě jen o radu hodnou jen pro moře. Na našich vodách může jít o život úplně stejně.
6634