Poprvé na charter, deset rad
Na jaře se chystáte na kurz jachtingu a po jeho absolvování se chcete vydat na svou první charterovou plavbu. Nejspíše s rodinou, s přáteli. Máme pro vás několik rad. Jedna z nich je důležitá již nyní.
Absolvujete kurz a dostanete papíry. V tu chvíli je nejlepší, vyrazit co nejdříve na moře. Dokud do máte v hlavě. Několik rad vám pomůže, aby vaše první plavba byla klidnější.
1 – Vyberte si pro první plavbu menší jachtu. Je snazší zvládnout 11 metrů dlouhou jachtu o výtlaku 6 tun, než 15 metrů dlouhý kolos vážící 15 tun. Ideální bude tříkajutová jachta do 12 metrů délky (může být i menší). Na silnici si také s čerstvým řidičákem nesedáte za volant autobusu.
2 – Plujte s někým, kdo už na lodi byl. Po absolvování kurzu (dobrého) sice víte, co máte dělat, ale chybí vám jistota, a především vám chybí schopnost předat své čerstvé vědomosti dále. Když sami nemáte jistotu, těžko budete vysvětlovat přátelům, co mají dělat (členům vlastní rodiny už vůbec). Nemáte-li přátele, kteří mají zkušenosti, domluvte se s některým z kolegů z kurzu. Mají sice stejné zkušenosti jako vy, ale není třeba jim vše vysvětlovat.
3 – Nedávejte si velké cíle. Na své první plavbě nemusíte zlomit český rekord v počtu uplutých mil za týden. Krátké denní přejezdy do 20 mil stačí. Zastavujte, koupejte se, poznávejte. Na kotviště a do přístavů připlouvejte dříve. Pokud by nebylo místo, máte šanci najít flek někde jinde. Na začátek můžete plout v oblasti, kterou již znáte z kurzu.
4 – Počasí je základ. Sledujte stále předpověď počasí. To je základ bezpečnosti. Zdají-li se podmínky příliš svalnaté, není ostudou nevyplout. Vyplouvejte jen do situací, které spolehlivě zvládnete.
5 – Buďte konzervativní. Vždy je bezpečnost na prvním místě. Nezdá-li se vám stání na kotvě bezpečné, přesuňte se na bóji nebo do přístavu. Máte-li pochybnosti, vždy volte bezpečnější cestu.
6 – Abyste se stihli vrátit… Trasu volte s ohledem na dlouhodobou předpověď tak, abyste se vždy stihli vrátit včas do charterovky. Chcete-li plout daleko, plujte hodně na začátku. Od úterý se již vracejte, aby nenastoupil na palubu stres.
7 – Všechny nováčky poučte o bezpečnosti za plavby. Kam není možné strkat ruce, kde si dávat pozor na nohy, kde je v ohrožení hlava. Jak se používá záchod, jak se startuje motor, jak se vypíná autopilot atd. Nezapomeňte na zásady bezpečného používání dinghy (vytrhávací pojistka, funkce motoru, externí nádrž, vesla, pozor na vítr).
8 – Na spinaker je dost času. Nejste-li jachtaři od dětství, není třeba si na první plavbu půjčovat spinaker, nebo genaker. Naučte se nejprve spolehlivě ovládat základní oplachtění.
9 – Dělejte všechna rozhodnutí včas. Blížíte-li se do přístavu, nastudujte si vše potřebné včas v pilotu a připravte loď i posádku na přistání. Sílí-li vítr, včas refujte. Začíná-li na kotviště foukat, včas odplujte. Vše řešte s dostatečným časovým předstihem, nenechte se zatlačit do defenzivy.
10 – Snažte se na posádku působit s klidem a nadhledem. Posádka vám pak bude věřit a bude vás poslouchat. V opačném případě poslechne kohokoli se silnějším hlasem.
6386