Potápěči ve vodě
Začala nám ta pravá sezóna. Nejen v moři, ale i na řekách a přehradních nádržích se nám rozšířil takový nešvar. Potápí se nám tu lidi. Navíc dobrovolně a s chutí.
Nebudu podezírat čtenáře Lodních novin z toho, že nevědí, jak se označuje loď s potápěči ve vodě, ale praxe v různých vodách se nemusí nutně vždy sejít s platným předpisem a očekávání skippera potápěčské lodi může být jiné, než očekávání skippera charterovky na dovolené.
Červená s bílým pruhem
Drtivá většina potápěčských lodí se dnes označuje červenou vlajkou přeškrtnutou bílým pruhem, případně je tato vlajka doplněna standardní Alfa vlajkou. Použití jen samotné Alfa vlajky, je ojedinělé.
U profi diving center v hodně frekventovaných vodách, je potápěčská vlajka opravu hodně veliká a splést si takovou loď například s rybářskou je opravu nemožné. Ale dost často se pro potápění používají gumové čluny a tam to označení bývá na první pohled málo zřetelné.
Pokud potápěčská loď stojí na bójce, kotvě nebo prostě jen krouží okolo bodu ve vodě, není dobrý nápad k ní připlouvat nebo házet kotvu. Pod vodou se tam pohybují lidi a věřte tomu, že 12ti kilová kotva co proletí člověku kolem hlavy, nebo lodní šroub, který se prožene na hladině, když si odpočíváte v 6 m na dekompresi, není nic příjemného.
Zvláštní pozornost věnujte lodi, která se na motorech drží na jenom místě. Obvykle to znamená, že jde o potápěčskou lokalitu, kde nejde zakotvit (velká hloubka, proud apod). Zvlášť pokud je v místě proud, tak je možné, že se potápěči budou nořit postupně rozsypaní po moři ve směru proudu a loď je bude postupně nabírat. V Evropě jsou takové lokality často například na Azurovém pobřeží.
Dekompresní bójka
Pokud bych vedl plavidlo, které nemá s potápěním nic společného, existuje asi jediná výjimka, kdy se budu přibližovat k potápěčské bójce. A to v případě, že uvidím osamocenou dekompresní bójku na hladině, daleko od jakékoliv jiné bóje nebo lodě. Z dálky na hladině vypadá jako červený nebo oranžový prst ukazující do nebe.
K čemu to vlastně je? Dekompresní bóje usnadňuje potápěči setrvání ve stanovené hloubce během výstupu při ukončení ponoru. Používá se mimo jiné pro bezpečný výstup (pokud si nejste jisti, že se vynoříte těsné blízkosti lodi) a samozřejmě zvyšuje šanci na nalezení ztraceného potápěče.
Pokud narazíte na takovou bójku, která si osamoceně plave v moři, nebude od věci poblíž zastavit, a pokud to podmínky dovolují, poslat někoho do vody, podívat se kdo pod bójkou visí.
Pokud to bude potápěč při vědomí, vězte, že asi ví, že je daleko od své lodi a bude šťasten jako blecha, že vás vidí. Na druhou stranu možná se mu nebude chtít tak rychle z vody a bude si ukazovat na ruku a vám bude ukazovat nějaký číselný údaj na prstech. Pravděpodobně to je počet minut do skončení dekompresí zastávky. Tak na něj počkejte a hoďte ho do nejbližšího přístavu.
4095