Search
× Search
Oceanis 37.1 je nástupce úspěšné osmatřicítky
Martin Rohovský
/ Kategorie: Testy

Oceanis 37.1 je nástupce úspěšné osmatřicítky

Oceanis 37.1 je posledním modelem v modernizované řadě Oceanis, ve které má nahradit oblíbený model 38.1. Bohužel je také poslední lodí, pod kterou se podepsal nedávno zesnulý výtečný lodní architekt Marc Lombard.

Když už byla zmíněna náhrada za 38.1 nejedná se o nějaký částečný facelift, ale o zcela novou loď, vytvořenou tak, aby odpovídala požadavkům dnešní doby, a která si má udržet popularitu po mnoho dalších let.

Je pokusem o současné uspokojení někdy poněkud rozdílných požadavků zákazníků z privátního sektoru i z charterového průmyslu. Svojí velikostí bojuje o úspěch v zřejmě nejproblematičtějším segmentu. Uchází se totiž o přízeň zákazníků v kategorii, kterou si ještě dost zákazníků může dovolit vlastnit a provozovat, a zároveň má být atraktivní pro zákazníky charterových společností.  I když zvláště u těch ve Středomoří může být vnímána jako poměrně malá.

Optimalizace prostoru

Foto Julien Gazeau

Foto Julien Gazeau

Sezení v salonu na levoboku, kuchyně na pravoboku.
Hlavně s ohledem na charter byla značná pozornost věnována maximalizaci vnitřního prostoru, která ovšem neměla být na úkor dobrých výkonů a plavebníchn vlastností důležitých zase pro privátní vlastníky. Marc Lombard byl známý svojí schopností vytvořit rychlou loď s dobře vyváženou takeláží a i 37.1 tuto jeho schopnost potvrdí. Napovídá tomu už třeba jenom údaj o prázdném výtlaku, který je 6860kg v porovnání s 7 500kg konkurenční Bavarie C38 nebo 8 270kg Hansee 388, když obě jmenované mají zároveň kratší vodorysku a přibližně stejnou plochu plachet.

Trup má moderní tvar s výrazným outorem prakticky po celé délce a mírně negativním sklonem přídě. Je z monolitického polyesteru, ale paluba je sendvičové konstrukce ze skla a pěny SAERfoam. Standardní ponor je 2,10m s litinovým kýlem o váze 1800kg nebo mělký 1,63m/1970kg. Dobrému ovládání také samozřejmě napomůžou dva kormidelní listy.

Interiér

Foto Julien Gazeau

Foto Julien Gazeau

Příďová kajuta.
Teď se podíváme na interiér. Jak již bylo uvedeno, vnitřní prostor hrál při designu důležitou roli. Trup se tedy hned od přídě rychle rozšiřuje, aby kousek za polovinou délky dosáhnul maximální šířky 3,92 m. Nabízí se tři provedení: dvě kajuty s jednou koupelnou, tři kajuty s jednou koupelnou a tři kajuty se dvěma koupelnami.

První provedení je evidentně pro individuální vlastníky s majitelskou kajutou v přídi a záďovou kajutou na levoboku, která svojí šířkou přesahuje osu lodě a umožňuje tak umístění lůžka o rozměrech 2,00 x 1,82m. Její přirozené osvětlení a větrání zajišťují dvě lukny, jedna do kokpitu na boku lavice a jedna ve stropu na konci nástavby. Úložné prostory jsou adekvátní velikosti lodě. Na pravoboku je v tomto provedení skladiště. Příďová kajuta nabízí lůžko o rozměrech 2,07 x 1,60m. K luknám ve stropu se zde ještě připojují dvě poměrně velká okna v trupu.

Foto Julien Gazeau

Foto Julien Gazeau

Úložné prostory v kuchyni.
Salon je pro všechny verze samozřejmě stejný. Na pravoboku je koupelna a před ní podélná kuchyňka. Je vybavena ledničkou, sporákem s troubou a dřezem s baterií. Na levoboku je hned u vchodu malý navigační stolek vybavený elektrickým panelem a vysílačkou. Jeho klasické umístění, dnes ne zcela běžné, odráží dávnou dobu, kdy ho ještě někdo občas používal na navigaci. Jediná možnost, jak si k němu sednout je otočit se na lavici tvaru U zády k ostatním a zády ke směru plavby. Před navigačním stolkem je stůl se zmíněnou U lavicí, a ještě malým sezením ve středu salonu. Celý salón je dokonale prosvětlený střešními luknami, okénky v bocích nástavby a dvěma okny v trupu.

Varianta tři kajuty jedna koupelna nabízí na zádi dvě symetrické kajuty s lůžky o rozměrech 2,00 x 1.5m. Pod lůžky se nacházejí nádrže, ale jak již bylo zmíněno, úložné prostory jsou zcela adekvátní. Poslední možnost je ještě umístění druhé koupelny do příďové kajuty  za dveře na levobok. Potom je lůžko umístěno šikmo na pravoboku a měří 2,10 x 1,38m. Jinak stojná výška se ve většině prostor pohybuje v rozsahu 1,89 – 2,02m. Interiér jako celek působí velmi prostorně, jak díky vlastním rozměrům tak použitím poměrně světlých materiálů. Nic zaobleného v něm nenajdeme, ale to je již mnoho let naprostým standardem. Beneteau zdůrazňuje u tohoto interiéru jednoduchost, snadnou údržbu a v případě nutnosti snadnou výměnu poškozených prvků.

Na palubě

Foto Julien Gazeau

Foto Julien Gazeau

Zacíleno je jak na soukromé majitele, tak i do charterových flotil.
Z důvodu cíle oslovit charter i soukromé zákazníky se v Beneteau rozhodli nabídnout ne zcela běžný rozsah volby vybavení ať už kování nebo plachet. Různé druhy plachet vyžadují i různé možnosti kování, které se nabízí v jednotlivých doplňkových balíčcích nazvaných Downwind pack, Downwind +upwind pack a Performance pack.

V úplně základní variantě je v nabídce standardní 9/10 stěžeň se dvěma sálingy bez zadního vantu spolu s ráhnem s pevným kikingem a kladkostrojem. Plachty jsou: klasická dakronová cross cut se spírami a plochou 37,00m2 a samoréčkovací dakronová kosatka 23,00m2, obě od Elvströmu. Všechny varianty mají hlavní otěž vedenou přes kladku na lanové koze před hlavní luknou, takže sotva za polovinou délky ráhna, což je pro varianty se slušným oplachtěním poměrně škoda. Lana jsou v základu ovládána pomocí jedné vinšny Harken 35.2 STA umístěné na levé straně nástavby vedle hlavní lukny. Na pravé straně se nachází pouze winchfeeder.

Foto Julien Gazeau

Foto Julien Gazeau

Čelen na genaker a Code 0 je až v nadstandardní výbavě.
Pro charter se samozřejmě objevuje také varianta rolovací hlavní plachty s plochou 31,00m2. Zajímavým řešením je pevný polyesterový čelen s kováním pro Code 0, genakr a kotvu, který se ale k přídi montuje až pro vyšší balíčky výbavy. Podle různých stupňů výbavy je možno použít ještě 110% genu s plochou 30,00m2, Code 0 o 53,00m2 nebo genakr s 95,00m2. K vybavení Performance Pack lze uplatnit celospírovou squaretop hlavní plachtu plochy 42,50m2 a 31,00m2 genu na flatdeck furleru. Všechny vyšší výbavy mimo základní mají druhou vinšnu H35.2 STA na pravé straně nástavby a dvě H40.2 STA v zadní části kokpitu pro ovládání otěží geny, genakru a Code 0. Na nástavbě také přibudou kolejničky s jezdci kladek geny.

Kokpit je uspořádán zcela klasicky se dvěma podélnými lavicemi (úložný prostor je jenom pod pravoboční) a skládacím stolkem uprostřed. Kormidelní sloupky jsou přímo integrovány do paluby a osazeny standardně poměrně malými koly. Na pravoboku je na boku kokpitu páka plynu. K sezení se při kormidlování nabízejí pouze malá sedátka sklopná z boků kokpitu. Mohou být sklopena pouze do vodorovné polohy, v náklonu mnoho pohodlí nenabídnou. Na zrcadle je sklopné koupací plato s teleskopickým žebříčkem. Těsně před platem se nachází úložný prostor se záchranným ostrůvkem. V rámci deklarovaného boje za udržitelnost se v Beneteau rozhodli používat na lavice, paluby, podlahy apod. iroko místo teaku.

Elektronika

Foto Julien Gazeau

Foto Julien Gazeau

Navigační stolek.
Ještě se vrátíme ke kormidelním sloupkům, na kterých se nachází část elektronického vybavení. Elektronika je nabízena ve dvou balíčcích „Coastal“ a „Offshore“. Oba obsahují výrobky firmy Raymarine. V prvním je na levém sloupku umístěn display i70s napojený na senzor DST810 poskytující údaje o rychlosti, vzdálenosti a teplotě vody a na senzor směru a rychlosti větru. V „Offshore“ packu přibude na pravém sloupku 7´´ display Axiom s GPS a plotrem, na levém ovladač autopilota P70S a na navigačním stolku rádio RAY73 VHF s věstavěným příjimačem signálu AIS. Jako úplné extras je ještě možné doobjednat dálkové ovládání autopilota S 100, vysílač/příjimač AIS 700 a Quantum radar. Elektroniky se dotýká také elektrická instalace, která je samozřejmě 12V. V základním provedení sestává z jedné 95Ah AMG baterie (jako extra se nabízí identická druhá), nabíječky, panelu s pojistkami, voltmetrem, palivoměrem, vodoměrem a 2,4´´ dotykovým displayem Navicolor. LED navigační světla jsou na stěžni, včetně motorového a kotevního. V interiéru se nacházejí jednotlivé LED svítidla s vypínači. Startovací baterie je také typu AMG s 50Ah. K výbavě patří také technologie „SEANAPPS“ umožňující monitorovat některé parametry jako pozici nebo třeba stav baterií na dálku. Zobrazovaná data záleží na stupni výbavy.

Motorizace

Foto Julien Gazeau

Foto Julien Gazeau

V nabídce je i atraktivní plachta Code O.
Základním motorem je Yamnar 3JH 40hp se saildrivem, standardně osazený 125A alternátorem a pevným třílistým šroubem. Jako zvláštní výbavu je možné objednat slápěcí. Plastová nádrž na naftu má objem 130l. Zvláštní je varianta s elektromotorem Torqueedo Pod 48V FP 12kW. K němu patří dvě lithiové baterie Torqueedo Power 48-5000 s kapacitou udávanou jako 5000Wh (pro nás konzervativce tedy 104Ah) a dvě nabíječky s výkonem 650W. Pro tento pohon Beneteau naštěstí striktně omezuje provoz na vnitrozemské vody s upřesněním, že by se v nich neměl objevit proud nebo vlny.

Tuto variantu jsem označil ze zvláštní na základě následující úvahy. Obecně se počítá s tím, že plachetnici stačí výkon 3kW na 1t výtlaku pro bezpečnou plavbu i v poměrně špatných podmínkách. Pokud tedy počítáme s výtlakem naložené lodě s posádkou mezi 7 a 8 tunami, tak i případný maximální výkon nabízeného elektromotoru je nedostačující. Dále se v technické specifikaci baterie uvádí maximální vybíjecí proud 200A. Jestli tedy správně počítám, pro dosažení maximálního výkonu motoru 12kW je potřeba proudu 12 000:48=250A, který je taktéž nedosažitelný. A to ještě připomínám fakt, že při jeho použití by 100% kapacita baterií nestačila ani na hodinu provozu. Takže tato varianta motorizace je vhodná opravdu pouze pro krátké zajíždění a vyjíždění z přístavu.

 

Foto Julien Gazeau

Foto Julien Gazeau

Podle uspořádání může být na lodi jedna, nebo dvě koupelny.
Základní verze s doporučenou cenou 181 500€ bez daně je spartánsky vybavená, ale v různých paketech a doplňcích se nabízí spousta dalších věcí od možnosti vytvořit v salonu další dvojlůžko, přes 2000W měnič, topení, klimatizaci až po elektrické záchody. Vše tedy záleží na ochotě sáhnout hlouběji do kapsy.

Jak Oceanis 37.1 obecně zhodnotit? Má, jak jsem již v úvodu uvedl, velmi moderní vzhled. Jako velké plus hodnotím nepřítomnost zadního vantu, umožňující použití squaretop hlavní plachty a obecně usnadňující obraty se spírovými plachtami. Mnozí jistě ocení opravdu značnou rozlehlost (na délku lodě) salonu. Loď je certifikována jako A8/B10/C10.

Jedná se pořád o produkční cruiser určený často do charterových flotil, ale ve spojení s největším nabízeným oplachtěním bych ho úplně nepodceňoval. Jasně že 95m2 genakru nebo 53m2 Code 0 u lodě s lehkým výtlakem téměř sedm tun nenaznačují nějaké zázračné rychlosti. Když se ale podíváme třeba na koeficient délky k výtlaku který je 5,8 nebo koeficient plochy plachet k výtlaku o velikosti 20,1 tak vidíme, že oba sice leží poměrně blízko hranice mezi čistě výtlačnou a výkonnější lodí, ale oba na té správné straně. Myslím že za vhodných podmínek by aspoň poloskluz neměl být úplně nedosažitelnou metou. Budoucnost ukáže, jestli se modelu 37.1 podaří nahradit nesmírně populární 38.1. S jeho téměř 900 vyrobenými kusy to určitě nebude nic lehkého, ale potenciál k tomu evidentně má.

 

Parametry

Design   Marc Lombard a Nauta Design 

Image

Loa 11,93m

Lwl  10,83m

Šířka max. 3,92m

Ponor 2,10m standard 1,63m mělký

Výška 16,60m

Výtlak 6 864kg 

Image
Tříkajutové uspořádání

Palivo 130l

Voda 355l

Motor Yanmar 29,4kW / Torqueedo 12kW

Kategorie A8/B10/C10 osob

Základní cena    181 500 EUR bez DPH

Více zde

 

 

 

 

Vytisknout
1040

Odpovědní formulář

Vyplňte jméno a příjmení, případně tituly
Vyplňte prosím Váš email.

Tipněte vítěze Velikonoční regaty 2024
Potvrďte prosím souhlas se soutěžními podmínkami.
Souhlasím se soutěžními podmínkami

Pravidla soutěže Tipovačka na vítěze Velikonočky 2024

Soutěž probíhá od okamžiku zveřejnění do 5. dubna 2024 do 23:59:59.

Pořadatel soutěže

Pořadatelem soutěže Tipovačka na vítěze Velikonočky 2024 (dále jen „soutěž“) jsou Lodní noviny sro, se sídlem Pod Havlínem 748, Praha 5, 156 00, IČO: 05897289 (dále jako „pořadatel“).

Doba a místo platnosti soutěže

Soutěž probíhá ode dne zveřejnění soutěže na webu www.lodninoviny.cz do 5. dubna 2024 do 23:59:59 středoevropského letního času (dále jen čas trvání soutěže) na území České a Slovenské republiky.

Účastníci soutěže

Soutěže se může zúčastnit ten, kdo v čase trvání soutěže správně tipuje vítěze vyplněním formuláře na stránce soutěže. Osoba nesplňující podmínky účasti, nebo jednající v rozporu s pravidly soutěže, nebude do soutěže zařazená. Pokud by se ukázalo, že taková osoba se i přes výše uvedené stala výhercem v soutěži, například v důsledku nepravdivých informací, které poskytla, nemá nárok na výhru a tato nebude předaná. Ze soutěže jsou vyloučeni zaměstnanci pořadatele a jejích partnerů a osoby jim blízké ve smyslu dle § 22 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

Každý účastník soutěže může na soutěžní otázku odpovědět pouze jednou.

Pravidla soutěže

  1. Účastník soutěže musí splnit úkol – správně tipnout vítěze Velikonoční regaty 2024. Na otázky v zadání soutěže se odpovídá vyplněním formuláře na stránce soutěže a odesláním formuláře organizátorovi soutěže.
  2. V případě splnění kritéria (1) postupuje účastník soutěže do losování, ve kterém Lodní noviny náhodně vylosují výherce.
  3. Soutěž vyhrává vylosovaný výherce. Cena je nepřenosná. Na palubě jachty má zajištěno místo pouze vylosovaný výherce. 

Do soutěže jsou zařazené jen platně vyplněné a odeslané formuláře.

Cena do soutěže

Soutěž probíhá ode dne zveřejnění soutěže do 5. dubna 2024 do 23:59:59 středoevropského času na webové stránce www.lodninoviny.cz. Do soutěže se čtenáři zapojí vyplněním a odesláním formuláře se správnou odpovědí. Správné odpovědi budou slosovány na vyhlášení Velikonoční regaty a tamtéž bude vyhlášen vítěz.  

Cenu do soutěže věnuje společnost Lodní noviny sro.  Vítěz vyhrává jedno místo na plavbě na Azorských ostrovech od 15. do 22.6. dle specifikací zde. Součástí ceny je místo na palubě jachty, cena nezahrnuje přístavní poplatky, dopravu, stravu, ani pojištění.

Lodní noviny jsou oprávněny zveřejnit jméno a příjmení výherce na svých profilech na sociálních sítích a webových stránkách.

Závěrečná ustanovení

Pořadatel nenese odpovědnost za jakoukoliv technickou chybu při organizaci soutěže a má právo konečného rozhodnutí ve všech záležitostech soutěže včetně jejího ukončení.  O jakýchkoliv reklamacích či námitkách rozhoduje s konečnou platností pořadatel. Pořadatel si vyhrazuje právo bez náhrady soutěž zkrátit, přerušit anebo zrušit či jednostranně změnit nebo doplnit její podmínky, a to tak, že změnu vyhlásí na webových stránkách, kde jsou k dispozici platné a úplné podmínky.

Účastí v soutěži vyjadřuje soutěžící souhlas s těmito pravidly a poskytuje Lodním novinám dobrovolně souhlas se zpracováním svých osobních údajů. Souhlas je možné kdykoliv písemně odvolat. Soutěžící má právo na přístup k Údajům, právo požádat o vysvětlení a případně právo požadovat odstranění vzniklého stavu, zejména blokování, provedení opravy, doplnění či likvidaci jeho Údajů a další práva uvedená v zákoně č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.

Na poskytnutí výhry není právní nárok a hodnotu výhry nelze vyplatit v penězích. Výherce bere na vědomí, že je povinen vypořádat své případné daňové povinnosti vůči státu.

Tyto podmínky jsou platné a účinné od 10.3.2024.

Na horu