Na Srí Lance se Zdeňkem Teubnerem
O dlouhých plavbách mnozí sní, ale málokdo se na ně vydá. Jedním z těch, kdo velkou cestu absolvuje, je Zdeněk Teubner. Dnes je ještě na Srí Lance, ale zítra se již vydá na cestu na Maledivy.
Zdeňkovi příběhy jsou poutavé a zkušenosti z cizích zemí zábavné. Často i poučné. Začneme před příjezdem na Srí Lanku.
Sri Lanka
Po dvanácti dnech plavby z Thajska včetně malé zastávky na Nicobarech, jsem doplul na Sri Lanku (1.251Nm). Připlul jsem díky silnému proudu, který teče přes 2 uzly kolem jihu ostrova již okolo půlnoci.
Do přístavu Galle se nesmí vplouvat v noci kvůli přepadení, které Tamilští tygři provedli před deseti lety a část lodí vojákům potopili. Zakotvil jsem asi deset mil před přístavem a šel spát. Ráno nešla vytáhnout kotva. Řetěz se mi musel omotal okolo nějakého korálu nebo skalky. Jemná hodinářská práce vrtěním s Tangošem nakonec přinesla ovoce a řetez se uvolnil.... a kolem poledne jsem již hlásil přes vysílačku agentovi příjezd.
Bez agenta nelze
Agent je zde povinný a není zrovna na místní poměry levný. Nicméně ten můj se nakonec ukázal jako schopný a všemožně se mi snažil pomáhat. Teprve potom jsem se mohl ohlásit věži a čekat na instrukce.
Měl jsem počkat na kotvě před přístavem, kde mě přijedou zkontrolovat Navy. Ovšem mezitím se strhla tak prudká bouřka, že ani vojáka by do té sloty nevyhnal. Zato věž mi nařídila, abych vplul do přístavu... když jsem argumentoval, že nevidím na dvacet metrů... věž odpověděla, že mě bude řídit... vlítl jsem do komerčního přístavu a věž se od té doby neozvala...
Naštěstí agent s vysílačkou mě už navigoval do nově vybagrovaného malého bazénu, který je až v koutě přístavu. Kdyby bazén nebyl špinavý a plný odpadků, snad bych si všiml plavat kusu lana. Takhle mi náhle chcípnul motor při pomalém chodu vpřed. Naštěstí jsem rychle našel plavat druhý konec lana a na zpátečku lano vymotal. A to za neustálé bouřky, lijáku a mého klení.... jen vítr tu naštěstí nebyl tak silný..
Uvázal jsem loď a vpustil na ní vojáka. Za ním další a další...
Hurá, jsem zde! Jen stání je tu z nepochopitelného důvodu znepříjemněné stálým pumpováním vody v bazénu. A tak loď škube jednou dopředu a pak zase v zad...
A nyní vzhůru do nitra Srí Lanky...vzhůru za Buddhovým zubem...
Město Galle
Přístav hrál důležitou roli již dávno před začátkem našeho letopočtu. Galle prý využíval i sám král Šalamoun, který odsud do svého království dovážel slonovinu, pávy a další v té době velmi cenné zboží. Galle přístav byl ještě před příchodem západních mocností velice významný, využívali jej Peršané, Řekové, Římané, Arabové, Indové, Číňané a řada dalších národů, které s tehdejší Srí Lankou obchodovaly.
Silou jde vše
Příchod evropských kolonizátorů je datován roku 1505, kdy sem byla bouří zahnána portugalská loď. Místní obyvatelé nechtěli Portugalcům umožnit vstup, ti si jej však vynutili silou. Během portugalské nadvlády byla vybudována velká část města včetně jeho opevnění, jež v té době bylo tvořeno spíše přírodními příkopy a náspy.
Po Portugalcích Holanďané, pak Angličané
V roce 1640 město dobyla holandská Východoindická společnost. Pod nadvládou Holanďanů byla v roce 1663 vybudována známá pevnost, která je zapsána do seznamů světového dědictví UNESCO. Bylo také vylepšeno původní portugalské opevnění, kdy bylo kolem celého města vybudováno opevnění mnohem silnější a celé město bylo uzavřeno do hradeb. Jedná se o největší dochované evropany postavené opevnění v celé Asii.
Roku 1796 pak Srí Lanku do správy převzali Britové. Od roku 1947 se Srí Lanka (tehdy Cejlon) stala nezávislým členem Britského Commonwealthu. Když ve volbách v roce 1956 zvítězil díky nacionalistickému volebnímu programu S. W. R. D. Bandáranájaka a uvedl v platnost zákon o výhradním používání sinhálštiny jako úředního jazyka, byl položen kámen nenávisti mezi Sinhálci a Tamily.
Tamilští tygři
Od té doby se vraždí s přestavkami Tamilové se Sinhálci. V polovině 70. let začínají někteří levicově smýšlející Tamilové bojovat za nezávislý tamilský stát. Vzniká organizace Tamilských tygrů (LTTE). Situace se vyhrocuje v roce 1981, kdy mnoho tisíc Tamilů prchá do oblastí s tamilskou většinou, zatímco vraždění a masakry na obou stranách pokračují. Oblast, kterou tamilští ozbrojenci označovali za nezávislý stát, pokrývala severní a východní provincii – téměř celou třetinu rozlohy Srí Lanky. Vláda s Indií, která podporuje Tamily, uzavírá příměří.
Indické mírové sbory vydržely pouhé tři roky a v roce 1990 znovu propukla válka mezi LTTE a srílanskou vládou. Výsledkem tříletých nepokojů je 60 000 mrtvých lidí. V říjnu 2003 zařadily USA Tamilské tygry na seznam zahraničních teroristických organizací (FTO).
Tsunami
Obrovská vlna tsunami, která dorazila na pobřeží Srí Lanky 26. prosince 2004, znamenala další významný předěl v historii země. Původně sice panoval optimismus, že tato přírodní katastrofa národ semkne a že se všem problémům postaví čelem, tato představa ale brzy vzala za své. Zničující vlny pohřbily 30 000 lidí a mnoho dalších zanechaly bez domova a pomoci. Nastaly hádky o rozdělování pomoci a majetku. K jednání byli již poněkolikáté v historii země pozváni Norové a za jejich pomoci se povedlo v únoru 2006 dojednat prohlášení zavazující obě strany k zastavení palby a dalších akcí.
Další fotografie najdete na Zdeňkově Facebooku.
3055