Search
× Search
Komu patří vrak a kdo za něj odpovídá?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Komu patří vrak a kdo za něj odpovídá?

Jak je to s vraky, které plují po mořích, či odpočívají na mořském dně? Jak je to s odpovědností, pokud se s takovým vrakem srazíte? To jsou otázky, na které jen málokdo zná odpověď.

Podle statistik je jednou ze tří nejčastějších příčin ztráty jachty na širém moři srážka s poloponořeným kontejnerem nebo vrakem. Stávalo se to i v době starých dřevěných plachetnic. Klasicky to bývaly vraky lodí převážející dřevo, které se pohybovaly oceány téměř zcela ponořené, takže bylo nemožné, zvláště za noci, je spatřit dříve, nežli došlo ke kolizi. To je tedy jedna kategorie vraků a to jsou vraky plovoucí. Jinou otázkou je existence vraků, které spočívají na dně moře.

Vrak bez majitele

Plovoucí vraky lodí, které byly svojí posádkou opuštěny před dávnou dobou, a jejich majitel nevykonává žádnu aktivitu k jejich znovuzískání, se většinou pohybují v kategorii "res nullium", to jest věci bez majitele. Je to totéž, jako když se ve vnitrozemském státě najde věc odložená, ke které se nikdo nehlásí. S jediným rozdílem, že dle našich zákonů je věc, která je bez majitele, majetkem státu a ten za ní odpovídá. Na volném moři, které nikomu nepatří nelze dohledat žádný právní předpis, který by vlastnictví a tím pádem také odpovědnost za opuštěnou věc upravoval. Proto také riziko vyplývající z kolize s takovým předmětem, ať už je to loď nebo ztracený kontejner, spočívá zcela na majiteli postižené jachty.

Příběh ze života

V roce 2010 se převrátil během přeplavby zpět do Evropy ze závodu Route du Rhum trimaran Region Aquitaine. Všichni členové posádky byli naštěstí po několika hodinách zachráněni projíždějící nákladní lodí. Vrak byl ponechán svému osudu. Pravděpodobně by nikoho nenapadlo, že tři a čtvrt roku po ztroskotání bude loď ještě bloudit světovými oceány. A přece letos jedna z našich posádek (kapitán Miloš "Kamzík" Navrátil, 1. důstojník David Vostárek) byla na severním Atlantiku, naštěstí ve dne, přibližně 220 Nm východně od Bermud upoutána bílou skvrnou na obzoru přímo na kurzu. Když přijeli blíže, ukázalo se, že se jedná právě o vrak tohoto trimaranu. Převrácený, bez jednoho postranního plováku. Zblízka bylo vidět, že pod vodou je zachována celá takeláž s vlajícími cáry plachet. Nikdo si neumí představit, co by se stalo, kdyby náš katamaran FP 48 Salina v plné jízdě do vraku narazil.

Z právního hlediska z takové situace vyplývá, že ten, kdo do vraku narazí a utrpí škodu, nemá na koho by se obrátil s nárokem na náhradu škody. Opačná situace nastává, pokud majitel ztratil nad lodí kontrolu pouze dočasně a vykonává záchranné práce.

Zde je nutné upozornit na právně zvláště nebezpečnou situaci a tou je vlečení lodi. Vlečná sestava se bere z hlediska tradičního práva jako jediné plavidlo, za které odpovídá posádka a majitel plavidla vlečeného (!). Vezmete-li tedy někoho do vleku, necháte vlečenou loď obsazenou posádkou a tam někdo jakýmkoli nevhodným způsobem způsobí kolizi a škodu na jiném plavidle nebo přístavním zařízení, odpovídá za to on. (mimochodem zcela opačná situace nastává v případě vlečení jiného auta u nás na silnici).

Vrak na mořském dně

Jiná situace nastává v případě vraku ležícího na dně moře, respektive jeho cenného obsahu. Tyto vraky mají velmi odlišný právní status a ve většině případů se nejedná o věci opuštěné. Jednak řada vraků válečných byla prohlášena za válečný hřbitov, který je chráněn pietou, obecně a příslušnými zákony a mezinárodní úmluvou zvláště.

Pokud se jedná o vraky tzv. vládních lodí, většinou se státy nikdy nevzdaly jejich vlastnictví, i když o jejich poloze po celá staletí nebylo nic známo. Zde je třeba si uvědomit, že naprostá většina potopených pohádkových galeon naplněných poklady má stále svého majitele, a to je nejčastěji španělský nebo portugalský stát, které neztratily právní kontinuitu a proto jim obsah těchto lodí stále patří.

Lovci pokladů

Obdobný případ se odehrál poměrně nedávno, kdy profesionální společnost lovců pokladů lokalizovala vrak španělské galeony. Vyzdvihla z něho značné částky ve zlatě, ale okamžitě byla přinucena vyplatit Španělsku značný podíl. V obdobném právním postavení se například nachází známý vrak křižníku HMS Edinburgh, který byl potopen v Severním ledovém oceánu, když vezl zlaté pruty, kterými platily Rusové za II. světové války za dodávky válečného materiálu. Také na dně Korejského průlivu leží vraky ruských lodí potopených v bitvě u Cušimi v roce 1905. Tehdy bylo zvykem vyplácet posádce pravidelně žold, většinou ve zlatých rublech, lodě také sebou vezly značnou hotovost k nákupům v zahraničí. Pokud bychom tedy současnou ruskou vládu po desetiletích bolševizmu mohli považovat také za právní nástupce bývalé carské vlády, tak i toto zlato, pokud by bylo vyzdviženo, by stále patřilo Rusku.

Pokud se týče pokladů jako takových, naše právní úprava pocházející z komunistického občanského zákoníku z roku 1960 stanoví, že všechny poklady nalezené na území ČR patří státu. Nálezci patří nálezné pouze ve výši 10 %. Starý rakousko-uherský civilní zákoník, který převzala i ČSR a platil až do roku 1960, byl podstatně spravedlivější a méně motivoval nálezce, aby poklady zatajovali. Tehdy platilo, že z nalezeného pokladu patří nálezci celá třetina, druhá třetina patří majiteli pozemku a zbývající třetina císaři, popřípadě státu.

Majetek pojišťovny

Vraťme se ale opět na moře. Vraky, popřípadě odcizené lodě, za které byla vyplacena pojistka, a které jsou opět nalezeny, patří pojišťovně. Loď, která byla opuštěna posádkou a je na širém moři nalezena, patří nadále svému majiteli. Nálezce, pokud loď zachrání, to znamená odvleče do bezpečného přístavu, má nárok na odměnu, která může být v případě úplného opuštění lodi až ve výši 50 % ceny a v případě nákladu 50 % jeho ceny.

Právní postavení vraků se po staletí vyvíjelo a je posuzováno odlišně různými právními systémy. Důležité je, kde se vrak nachází. Pokud se nachází v teritoriálním moři, vztahují se na něj zákony pobřežního státu, pokud na volném moři, pak zákony státu vlajky. Některé potopené válečné lodi mohou být také nárokovány jako válečná kořist, jiné jsou naopak stále majetkem právních nástupců původních států, v případě německých ponorek z obou světových válek je to stále současné Německo.

Proto si nikdo nemůže myslet, že může volně plenit zdánlivě opuštěný vrak ani na hladině ani na dně moře.

Igor Piňos, Vltava Yacht

Vytisknout
11306

Odpovědní formulář

Vyplňte jméno a příjmení, případně tituly
Vyplňte prosím Váš email.

Tipněte vítěze Velikonoční regaty 2024
Potvrďte prosím souhlas se soutěžními podmínkami.
Souhlasím se soutěžními podmínkami

Pravidla soutěže Tipovačka na vítěze Velikonočky 2024

Soutěž probíhá od okamžiku zveřejnění do 5. dubna 2024 do 23:59:59.

Pořadatel soutěže

Pořadatelem soutěže Tipovačka na vítěze Velikonočky 2024 (dále jen „soutěž“) jsou Lodní noviny sro, se sídlem Pod Havlínem 748, Praha 5, 156 00, IČO: 05897289 (dále jako „pořadatel“).

Doba a místo platnosti soutěže

Soutěž probíhá ode dne zveřejnění soutěže na webu www.lodninoviny.cz do 5. dubna 2024 do 23:59:59 středoevropského letního času (dále jen čas trvání soutěže) na území České a Slovenské republiky.

Účastníci soutěže

Soutěže se může zúčastnit ten, kdo v čase trvání soutěže správně tipuje vítěze vyplněním formuláře na stránce soutěže. Osoba nesplňující podmínky účasti, nebo jednající v rozporu s pravidly soutěže, nebude do soutěže zařazená. Pokud by se ukázalo, že taková osoba se i přes výše uvedené stala výhercem v soutěži, například v důsledku nepravdivých informací, které poskytla, nemá nárok na výhru a tato nebude předaná. Ze soutěže jsou vyloučeni zaměstnanci pořadatele a jejích partnerů a osoby jim blízké ve smyslu dle § 22 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

Každý účastník soutěže může na soutěžní otázku odpovědět pouze jednou.

Pravidla soutěže

  1. Účastník soutěže musí splnit úkol – správně tipnout vítěze Velikonoční regaty 2024. Na otázky v zadání soutěže se odpovídá vyplněním formuláře na stránce soutěže a odesláním formuláře organizátorovi soutěže.
  2. V případě splnění kritéria (1) postupuje účastník soutěže do losování, ve kterém Lodní noviny náhodně vylosují výherce.
  3. Soutěž vyhrává vylosovaný výherce. Cena je nepřenosná. Na palubě jachty má zajištěno místo pouze vylosovaný výherce. 

Do soutěže jsou zařazené jen platně vyplněné a odeslané formuláře.

Cena do soutěže

Soutěž probíhá ode dne zveřejnění soutěže do 5. dubna 2024 do 23:59:59 středoevropského času na webové stránce www.lodninoviny.cz. Do soutěže se čtenáři zapojí vyplněním a odesláním formuláře se správnou odpovědí. Správné odpovědi budou slosovány na vyhlášení Velikonoční regaty a tamtéž bude vyhlášen vítěz.  

Cenu do soutěže věnuje společnost Lodní noviny sro.  Vítěz vyhrává jedno místo na plavbě na Azorských ostrovech od 15. do 22.6. dle specifikací zde. Součástí ceny je místo na palubě jachty, cena nezahrnuje přístavní poplatky, dopravu, stravu, ani pojištění.

Lodní noviny jsou oprávněny zveřejnit jméno a příjmení výherce na svých profilech na sociálních sítích a webových stránkách.

Závěrečná ustanovení

Pořadatel nenese odpovědnost za jakoukoliv technickou chybu při organizaci soutěže a má právo konečného rozhodnutí ve všech záležitostech soutěže včetně jejího ukončení.  O jakýchkoliv reklamacích či námitkách rozhoduje s konečnou platností pořadatel. Pořadatel si vyhrazuje právo bez náhrady soutěž zkrátit, přerušit anebo zrušit či jednostranně změnit nebo doplnit její podmínky, a to tak, že změnu vyhlásí na webových stránkách, kde jsou k dispozici platné a úplné podmínky.

Účastí v soutěži vyjadřuje soutěžící souhlas s těmito pravidly a poskytuje Lodním novinám dobrovolně souhlas se zpracováním svých osobních údajů. Souhlas je možné kdykoliv písemně odvolat. Soutěžící má právo na přístup k Údajům, právo požádat o vysvětlení a případně právo požadovat odstranění vzniklého stavu, zejména blokování, provedení opravy, doplnění či likvidaci jeho Údajů a další práva uvedená v zákoně č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.

Na poskytnutí výhry není právní nárok a hodnotu výhry nelze vyplatit v penězích. Výherce bere na vědomí, že je povinen vypořádat své případné daňové povinnosti vůči státu.

Tyto podmínky jsou platné a účinné od 10.3.2024.

Na horu