showTop
× Search
Slunný den, předpověď slibuje bezvětří. Podle našich předpokladů by se ale měla před polednem zvednout bríza. Nebo neměla? Jsme na pobřeží poloostrova a čekáme, jestli zafouká, nebo se dnes na nás vítr vykašle. Krásný poloostrov, který vidíme na obrázku. Vznikne na jeho pobřeží plnohodnotná bríza? Co se bude dít Slunce stoupá na obloze a pevnina se ohřívá. S rostoucí teplotou pevniny vzniká stoupavý proud a pozvolna se dává do pohybu bríza. Na obou březích poloostrova. Vítr směřuje k pobřeží a postupuje ke středu pevniny. Co se stane ve chvíli, kdy se brízy z jednoho a druhého pobřeží potkají? Je to jednoduché, přeruší se teplý výstupný proud vzduchu a na jeho místo se dostane chladnější vzduch od moře. Tím se vypne motor brízy a ta přestane foukat. Znovu se rozběhne až ve chvíli, kdy se vzduch nad pevninou ohřeje a začne znovu stoupat. Bríza u břehů poloostrova pulsuje. Rozfouká se, skončí. Rozfouká se, skončí. Aby se stabilní bríza rozvinula na obou...

Už tam kotví…

Nejmodernější ä nejmocnější americká letadlovka USS Gerald R.Ford (v bílém době překřtěná na Trump-Ford), kotví u Splitu. Obchody s alkoholem ve městě hlásí prázdné sklady.

Poslední videa

Závodní jachting

První v cíli s rekordem
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

První v cíli s rekordem

První jachtou v cíli Rolex Fastnet Race je trimaran SVR Lazartigue vedený Francoisem Gabartem. Vytvořil také nový rekord závodu časem 1 den 8 hodin a 38 minut. Po startu bych na něj nevsadil ani zlámanou grešli.

Ve třídě nejrychlejších trimaranů Ultime startovaly jen dvě lodě. Vedle SVR Lazartigue to byl Banque Populaire Armela Le Cléac´h. Kdo sledoval přenost startu závodu, musel vidět, s jakou lehkostí se rozlétl Solentem Armel Le Cléac´h. Zdálo se, že jeho trimaran si s podmínkami, které měly daleko do ideálu, poradí mnohem lépe. Dva trupy z vody, vyšší rychlost. Když trochu přeženeme, SVR Lazartigue vedle vypadal tak trochu jako zchromlá kačena… Pak však přišla chyba, která s největší pravděpodobností stála Banque Populaire vítězství. Le Cléac´h vedl trimaran daleko na jih, až k francouzskému pobřeží. V cestě stála široká zakázaná oblast, kterou bylo nutné obeplout ze severu, nebo z jihu. Gabart zvolil sever, Le Cléac´h vsadil na výhodu v delším časovém horizontu a zvolil jih. Již v sobotu v noci bylo vidět, že to byla chyba. Banque Populaire se od té doby snažil dohnat ztrátu a spoléhal na chybu SVR Lazartigue. K té ale nedošlo a Francois Gabart se stal vítězem a držitelem nového rekordu.

IMOCA

Ve třídě IMOCA je vedoucí duo cca 65 mil od cíle. Vítr zeslábl a čelo startovního pole zpomalilo na 10 uzlů. O vítězství si to nejspíše rozdá Arkea Paprec a Macif. Dvě lodě nejnovější generace, dva favorité. Arkea Paprec vedená Yoannem Richommem patřila od začátku mezi favority navzdory tomu, že jde o první velký závod ve třídě IMOCA. Richomme však už je takový. Na co sáhne, to promění ve zlato. Třetím vzadu je For The Planet Sama Goodchilda.

Nás ale zajímá skupina ve středu startovního pole, ve které se pohybuje Prysmian Giancarala Pedoteho a Milana Koláčka. V noci před Fastnetem ztratili, Včera večer se drželi v kontaktu s 10. příčkou. Nyní je to místo 14. a do cíle zbývá 200 mil.

 

Ještě se podíváme, kde jsou další jachty, na kterých jsou naši zástupci. Sabre II je západně od Cornwallu a do cíle jí zbývá 490 mil, Beneteau First 36 Faenol, na kterém jede Milan Tomek, se pohybuje v podobné oblasti a do cíle mu zbývá méně než 470 mil.

Náročná první noc

První noc závodu byla podle očekávání náročná a technika na mnohých lodích nevydržela. 15 jachet dokonce kvůli předpovědi do závodu nenastoupilo. V sobotu večer byl naměřen na pobřeží vítr 38 – 43 uzly, na jachtě Scream II to u ST. Albans Point bylo dokonce 46 uzlů. Na stoupačku více než dost. Během první noci odstoupilo více než 100 týmů. Záchranáři řešili zlomený stěžeň i potopenou loď, celkem vyjížděli 28krát. Na několika jachtách to byly praskliny trupu, zlomené stěžně nahlásily 4 jachty.

Polohu lodí najdete zde.

1571

Testy

Čím je jiný Sirius 35 DS

Redaktoři Yachting Mothly zhodnotili, že jde o nejlepší jachtu, jakou kdy testovali. V prosinci se na ní na Baltu projel Dan Přívara. Čím je tato jachta tak jiná, že je nejlepší?

Technika plavby

Co to ksakru dělá?

Máme pro vás jachtařskou hádanku. Protože se říká, že zadarmo ani kuře nehrabe, pro správně tipující máme velice hodnotnou cenu. Tentokrát pro všechny správně tipující!

Vyhledat

Nejbližší události

«březen 2026»
poútstčtsone
2324252627281
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Na horu