Jak vyvázat jachtu bokem
Při vyvazování jachty bokem u mola je třeba brát v úvahu dva směry pohybu lodě, proti kterým je třeba jachtu zajistit. Jde o pohyb v bočním a v předozadním směru. Dnes se podíváme na vyvázání ideální.
Proti pohybu v bočním směru je jachta zajištěna u mola příďovým a záďovým vyvazovacím lanem. Proti pohybu v předozadním směru použijeme springy.
Máme dvě možnosti bezpečného a jednoduchého vyvázání. V obou případech použijeme příďové a záďové vyvazovací lano a dvojici springů.
Grafika Lodní noviny
Springy vedené z přídě a zádě.
V prvním případě vedeme dvojici springů z příďového a záďového vazáku. Zatímco příďové a záďové lano drží loď, aby nemohla odplouvat od mola, springy brání předozadnímu pohybu. Příďové a záďové lano je lepší nechat mírně volnější, aby se všechny nárazy hned nepřenášely na vazáky. Čím jsou springy delší, tím lépe odpruží pohyb lodi a nárazy jsou méně agresivní.
Grafika Lodní noviny
Springy vedené ze středového vazáku.
Ve druhém případě využíváme k vyvázání springů středový vazák. Opět zde platí stejná pravidla, jako v prvním případě. Tedy mírně volnější lana na přídi a zádi a delší springy jsou lepší pro klidnější spaní.
Obecná pravidla pro vyvazovací lana
Při vyvazování používáme pružná vyvazovací lana. Nepoužívejte na vyvazování vyřazené otěže, například z dyneemy. Lana nemají pružnost a nárazy netlumí, ale přenášejí na loď.
Zítra se podíváme na jiné způsoby vyvázání bokem.
Mnoho o vyvazování jachet se můžete dozvědět v naší knize Přístavní manévry, nebo na našich praktických kurzech.
7069
Související články
Nebezpečné počasí ve Středomoří: 24, 48 a 72 hodin
Nebezpečné počasí ve Středomoří: 24, 48 a 72 hodin
Dnes je Středomoří většinou klidné, během následujících 72 hodin však zesílí bóra na Jadranu i mistrál v západním Středomoří. Návrat charterových lodí na chorvatské základny může být v pátek náročnější.
Jak přistát bokem k molu sólo? Stačí jedno lano a motor
Jak přistát bokem k molu sólo? Stačí jedno lano a motor
Přistát bokem k molu sám není složité, jak se může zdát. Nejtěžší není samotné připlutí k molu, ale stabilizace jachty v okamžiku, kdy jsme na palubě sami. Přitom existuje jednoduchý trik. Stačí správně použít záďové lano a motor.
První snímky nové Class40 Milana Koláčka. Trup a paluba jsou konečně pohromadě
První snímky nové Class40 Milana Koláčka. Trup a paluba jsou konečně pohromadě
Z hromady forem a laminátových dílů se stává závodní jachta. Máme první fotografie nové Class40 Milana Koláčka po spojení trupu a paluby. Stavba jde rychle do finále a český sólový jachtař se již za několik dní přesouvá do Bretaně, kde bude dohlížet na dokončovací práce.