showTop
× Search
Nebezpečí na zemi, ve vodě i ve vzduchu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Nebezpečí na zemi, ve vodě i ve vzduchu

Již druhým dnem jsou média plná hlášení o exodu turistů z koronavirem prolezlého Chorvatska. Nebezpečí číhá v bludišti uliček prastarých přístavních městeček a zjevně i na (možná dokonce i pod) mořské hladině, jak je vidět na snímku z Hvaru.

Hrůza z nákazy je všudypřítomná. Strach živí politici, po senzaci lačnící média i lidé samotní, kteří z nedostatku jiných starostí vidí krvelačného vira (nebo jejich armádu) na zemi, ve vzduchu a jak je vidět na snímku, tak i ve vodě.

Nechci banalizovat nemoc, se kterou ve světě zemřelo již více než 800 000 lidí. Číslo je sice jen číslo, ale s ním jsou spojeny miliony lidských osudů, miliony konkrétních tragédií. Chtěl bych jen umenšit paniku, která vyvolává zkraty v jednání, stádní pudy a pocity, že na domácím písečku jsem proti nebezpečí chráněný. Věřit tomu, že v ranním autobuse MHD jsem v ČR ve větším bezpečí, než na lodi v Chorvatsku či Řecku, je stejně naivní, jako věřit premiérovi, že byl zděšen, když zdravotní ministerstvo zavedlo před týdnem roušky od září.

Na jachtě (v Řecku, Chorvatsku i kdovíkde jinde) je našinec v bezpečí. Je to karanténa svého druhu. Pokud jachting neprokládáte návštěvou diskotéky. Dojedete-li do Chorvatska vozem, vezete si s sebou nejen zásoby na palubu, ale také své zdraví a nemoci. V charterové společnosti mají pracanti roušky, v kanceláři je plexisklo. Tam toho moc nechytnete. Také v obchodech jsou hadry na ústech povinné. V restauracích sedíte venku na čerstvém vzduchu. A obsluha by měla mít již zmíněné náhubky. Netýká se to sice ostrovních restaurací, které na to z velké míry pečou, ale jak jsem již řekl, sedíte venku a s personálem se nemuckáte.

Na kotvě virus nejspíše nechytnete. Na kotevní bóji je samozřejmě jistá šance, že se s ní před vámi mazlil bacilonosič z čínského Wuchanu. Není ale velká. Podobně jste na tom při stání na mooringu u nábřeží, pokud jste stateční a do civilizace se odvážíte…

Jachting je zkrátka bezpečným sportem. I v době (nebo právě v době) morové rány. Bojíte-li se tedy cesty na loď, zkuste se na to podívat méně panickou optikou. Jachting se již z podstaty věci jeví jako bezpečný. 

Roušky si vemte s sebou. Budete je potřebovat například v obchodech. Ve vodě je ale lepší roušku vyměnit za šnorchl. Pod hladinou se s ním lépe dýchá.

A zdá-li se vám, že nebezpečí je i na vodě přítomno, potom vězte, že celý život je nebezpečný. Již od chvíle početí. Stoprocentně jistá je jen smrt. 

Předchozí článek Baron Rothschild a jeho jachta (aktualizováno)
Další článek Jachta za 4 miliardy v Chorvatsku
Vytisknout
7700

Poslední videa

Závodní jachting

Testy

Čím je jiný Sirius 35 DS

Redaktoři Yachting Mothly zhodnotili, že jde o nejlepší jachtu, jakou kdy testovali. V prosinci se na ní na Baltu projel Dan Přívara. Čím je tato jachta tak jiná, že je nejlepší?

Technika plavby

Co to ksakru dělá?

Máme pro vás jachtařskou hádanku. Protože se říká, že zadarmo ani kuře nehrabe, pro správně tipující máme velice hodnotnou cenu. Tentokrát pro všechny správně tipující!

Vyhledat

Nejbližší události

«březen 2026»
poútstčtsone
2324252627281
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Na horu