Já tomu příběhu nevěřím!
Tento chorvatsko-italský příběh se mi zdá přitažený za vlasy. Není přeci možné, že by se to stalo takto... A nezdá e to ani italské policii, která prověřuje vrak rybářské lodě, který potápěči objevili na hloubce kolem 10 metrů.
V sedm ráno otvírá Andrea Di Maggio svoji kavárnu u pláže Torrette ve Fanu na východním pobřeží Itálie. V té chvíli zahlédne dva chlapy, kteří vylézají z moře a křečovitě se drží bóje. Neuměli italsky ani anglicky, ale rukama nohama vysvětlili, že přežili ztroskotání lodi (rukomluva má pro potopení lodě jasný znak, ruka s dlaní dolů zamíří šikmo k zemi, ústa vydávají zvuk potápějící se lodi).
Andrea se snažil dále dvojci trosečníků pomáhat a na jejich žádost zavolal policii.
Policie byla v těžbě informací úspěšnější než Andrea (je známo, že italská policie je skvěle jazykově vybavena). Dva třicetiletí Chorvaté vypluli z ostrova Lošinj na 14 m dlouhé rybářské lodi. V polovině plavby zapnuli autopilot a tvrdě usnuli. Nikým neřízená bárka pokračovala několik hodin směrem k Itálii. Minula několik tankerů, kontejnerovou loď s nákladem banánů pro východní Evropu a ruskou letadlovou loď Admiral Kuzněcov.
Unavené rybáře prý vzbudil až náraz na útes. Rána a loď šla ke dnu. Prý k tomu došlo cca 1,5 km od pobřeží u městečka Fano. K překonání této vzdálenosti potřebovali 3 hodiny.
To je celý příbeh dvou chorvatských trosečníků na západě Jadranu.
Minimálně dvě věci mi na tom nesedí. Z Lošinje do Fana je to cca 75 mil. Rychlost rybářské lodě bych odhadoval maximálně na 10 uzlů. To by znamenalo, že šlo o zatraceně dlouhý mikrospánek. Dále mi je divné, kde před Fanem narazili do útesu. 1,5 km od břehu tam nic takového není.
A divné to je i italské policii, která se dála do prohledávání vraku.
6225
Související články
Včera na cestě na kurz
Včera na cestě na kurz
Včera jsme projížděli Chorvatskem, horskou částí, cestou na kurz. Před Brnem mírně sněžilo, v Rakousku sníh kolem dálnice a v Chorvatsku?
Americká letadlovka v Chorvatsku
Americká letadlovka v Chorvatsku
Do Chorvatska připluje americká vojenská loď na jaderný pohon. Umožnila to na uzavřeném zasedání chorvatská vláda. Další informace jsou vzhledem bezhlavému dobrodružství, do kterého se Trump pustil na Středním východě, tajné.
Které ostrovy mají nejvíce a nejméně obyvatel
Které ostrovy mají nejvíce a nejméně obyvatel
Na kterém ostrově v zadarském archipelagu žije nevíce lidí? A kde naopak nejméně? Zkuste si tipnout. Přidáme ještě několik ostrovních zajímavostí.