Search
× Search
Polární diagramy jachet
Super Account
/ Kategorie: Samostatné články

Polární diagramy jachet

Polární diagram je graf, který znázorňuje rychlost konkrétní lodi v závislosti na směru a rychlosti větru. Je nezbytný například pro správnou funkci programů, které vypočítávají optimální trasu jachty. Graf připravuje program nazvaný Velocity predicton program (VPP). Výsledky výpočtu jsou numerické, nebo mohou být zobrazeny graficky. V této rubrice budeme zveřejňovat polární diagramy jednotlivých jachet. Máte-li k dispozici údaje, který v našem seznamu chybí, zašlete nám je a my je zveřejníme.

 

Vysvětlení polárního diagramu
Kružnice jsou stupnicí rychlosti lodi na jednotlivých kurzech na vítr.
Rovné čáry vycházející ze středu půdorysu jachty zobrazují kurz plavby na vítr.
Křivky zobrazují rychlost lodi při dané rychlosti větru v určitých kurzech na vítr. V diagramu může být křivka pro konkrétní vítr rozdělena na dvě, jedna z nich platí pro plavbu s genou, druhá pro plavbu se spinakerem. 
Hodnoty v polárním diagramu jsou obvykle vypočtené a platí pro hladkou vodu. Na vlnách se budou rychlosti lišit. Kromě grafického znázornění můžeme mít diagram i v numerické formě. Pro jednotlivé kurzy a rychlosti větru jsou připsané rychlosti lodě.

Závodní jachtaři mívají čísla z polárního diagramu vylepena v kokpitu. Podle nich určují, jakým kurzem poplují na stoupačku či na zaďák při určité rychlosti větru. Vidí také, jestli jejich rychlost odpovídá předpokladům. Pokud ne, je s nastavením lodi něco špatně. Dnes mohou být tyto hodnoty u větších jachet zobrazeny na navigačních displejích.

57853

Seznam VPP

Strana 1 z 5 První   Předchozí   [1]   2  3  4  5  Další   Poslední  
Tygr_right small_2018
Na horu