× Search
Bronz z ME pro náš tým
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Na Maltě se od 26. dubna do 1. května jelo mistrovství Evropy ORC. Na startu byly dvě české lodě: HEBE SAILING TEAM a TŘI SESTRY SAILING TEAM. A HEBE závod vyšel parádně. Byl z toho bronz.

Závod začal dlouhou offshore etapou dlouhou 150 Nm na Sicílii zpět kolem Malty.  HEBE SAILING TEAM, který závodí v kategorii C pro ty nejmenší lodě, v ní vybojoval 3. místo. Závod to byl extrémně rychlý, foukalo od 10 do 19 uzlů a většinou se plulo na boční kurzy. TŘI SESTRY SAILING TEAMU se tato etapa příliš nepovedla, měli technické problémy a zůstali stát v bezvětří. Bylo z toho 13. místo v kategorii B.

„Po skvělém startu jsme na první bóji vytáhli krásný nový genaker na první pozici. Poté jsme bohužel přišli o oba výtahy kosatky a museli tak celý závod zvládnou s genakrovými, což se povedlo. Při noční plavbě jsme přišli o code zero a nemohli jsme tak využít plnou rychlost.  Ráno došel vítr a my se trápili mezi ostrovy. Zbytek navigační rozjížďky jsme se snažili dohnat ztrátu,“ pospat tým TŘI SESTRY.

Foto Alex Turnbull

Druhým českým účastníkem byl tým Tři sestry.
Další den se jely krátké in-shore rozjížďky, oběma týmů se dařilo. HEBE se držela na třetím místě a SESTRY se posunuly na osmé. Rozestupy mezi loděmi jsou velmi malé, například ve třetí rozjížďce dojelo v kategorii C 7 lodí v 15 vteřinách. „Je to tady už o detailech, každá drobná chyba se trestá,“ komentuje tým HEBE průběh závodu.

Třetí den, kdy se závodilo ve stálém větru 11–14 uzlů a odjely se opět dvě krátké jízdy, se našim týmům povedl. Tým HEBE SAILING TEAM dokázal jednu rozjížďku vyhrát a posunul se na průběžné druhé místo. TŘI SESTRY SAILING TEAM poskočil na 6. místo.

Následovala druhá kratší navigační etapa, která byla extrémně náročná hlavně na psychiku. „Bezvětří střídalo bezvětří, u otočného bodu na ostrově Filfla jsme zakotvili na 3 hodiny. Nakonec z toho bylo 4. místo a jsme celkově na shodu druzí až třetí,“ popisuje tým HEBE. TŘEM SESTRÁM se navigační etapa znovu příliš nepovedla a klesly na desáté místo.

O všem měl rozhodnout poslední den. Další dvě jízdy přinesly bronz pro HEBE SAILING TEAM a konečné 9. místo pro TŘI SESTRY SAILING TEAM.

Radost z bronzu.
„Máme další podium! Po úspěchu na mistrovství světa v Šibeniku se opět můžeme poměřovat s nejlepšími. Děkujeme všem příznivcům za podporu! Byl to skvělý týden, plný jachtingu! Gratulujeme všem, kteří se zúčastnili a bojovali na mistrovství Evropy,“ uzavřel tým HEBE parádní závod.

Na místě byl i redaktor České televize Tomáš Lachman, díky kterému bylo sportovní zpravodajství po celý týden plné jachtingu.

HEBE SAILING TEAM jel ve složení: kormidelník Tomáš Muf Musil, taktik Martin Trčka, bowman David Kovařík, mastman Matěj Jurečka, pitman majitel lodě HEBE V Zdeněk Jakoubek, trimer hlavní plachty Zdenál  Sünderhauf a trimer Libor Hošek.

TŘI SESTRY SAILING TEAM jel ve složení: kormidelník Adam Plhoň, taktik Jan Hirnšal, trimeři Pavel Mikuláštík a Viktor Sadílek, pitman Tomáš Maďar Zima, trimer hlavní plachty Jiří Michalčín, mastman Jakub Balada, přední libero Jan Rozsypal, bowmani Eva Doležalová a Tomáš Magor Doležal, majitel lodi DARING SISTERS.