V Komiži vyroste nový přístav
V Komiži na ostrově Vis vyroste nový přístav jižně od stávajícího portu. Vzhled oblíbené ostrovní lokality vezme za své.
Bude se jednat o přístav určený pro rybářské lodě. Nebude přímo navazovat na stávající molo, ale bude posunut o 350 metrů jižněji do míst, kde byla továrna na ubytování sardinek v plechových příbytcích Mardešić.
Projekt je schválený, byl vybrán stavitel, 11 milionů euro je cena za první fázi. Ta bude zahrnovat stavbu primárního vlnolamu s molem z vnitřní strany. Vlnolam bude dlouhý 78 metrů. Molo na vnitřní straně vlnolamu 54 metry. Další součástí první fáze je výstavba nábřeží v délce 89 metrů a adekvátní přístupové cesty.
75 % rozpočtu má jít z kasy Evropské unie, zbylých 25 % zaplatí Záhřeb. Výstavba první fáze by měla probíhat v letech 2026 a 2027.
Dá se očekávat, že panorama hezkého přístavu se změní. Na druhou stranu doba, kdy Komiža byla ospalým příjemným městěčkem je dávno pryč a dnes připomíná letní nábřeží v městečku plac pod pražským orlojem o Velikonocích. Správná doba na návštěvu je tak už hodně dávno pryč. Bohužel.
1502
Související články
Vyvázání v přístavu do bouřlivého počasí
Vyvázání v přístavu do bouřlivého počasí
Jste vyvázáni v přístavu nebo maríně a předpověď slibuje bouřlivé počasí. Jak jachtu vyvázat, aby bylo stání v přístavu bezpečné a pohodlné?
Tragická nehoda v Pule, mrtvý a těžce zraněný
Tragická nehoda v Pule, mrtvý a těžce zraněný
Na výjezdu z pulského přístavu došlo včera ráno k tragické nehodě. Na vlnolamu byl nalezen těžce zraněný a v potopeném člunu mrtvý muž.
Jak si nenamotat mooring
Jak si nenamotat mooring
Namotání mooringu na propeler se bojí každý začínající jachtař. Jak vyplouvat z maríny, abychom toto nebezpečí eliminovali?