Search
× Search
Život v překlopeném trimaranu
Daniel Vodička

Život v překlopeném trimaranu

Uprostřed Atlantiku se váš trimaran najednou překlopí. Přežíváte uvnitř lodě, která je jen korkovou zátkou na vlnách. Jaké pocity zažíváte? Jak se vám žije?

Mnoho času o této zkušenosti vyprávět má zkušený Lalou Roucayrol, který se překlopil na svém závodním trimaranu Arkema uprostřed Atlantiku.

Co udělá sportovec, když se překlopí na své závodní jachtě a čeká na záchranu? Sáhne po knize Propos sur le Bonheur od francouzského filosofa Emila Chartiera. Po knize z roku 1930. No, běžný sportovec to asi neudělá, ale jachtaři jsou trochu jiné bytosti.

Přesně tomuto se věnuje Lalou. Relaxuje v překlopené lodi a čte si knihu o štěstí. A driftuje. Nejspíše k západu…

Často je přitom vně trupu trimaranu, protože uvnitř je nepříjemné vedro a vlhko. Sedí na trupu, čte si a čeká… Navíc je uvnitř mimořádný hluk, který způsobují trosky, které stále ve vlnách naráží do trupu.

„Včera jsem měl náročný den, musel jsem odstranit zbytky takeláže. Musel jsem mít jistotu, že šly ke dnu dříve, než pro mě dopluje Pierre Antoine na trimaranu Olmix.“

A dodává: „Život jsem si zorganizoval, protože jsem tuto situaci již jednou zažil, když jsem se překlopil Mayeulem Riffetem při Transat Jacques Vabre. Největší problém je vedro a vlhkost uvnitř. Nemohu nechat otevřenou únikovou luknu, protože jsou stále velké vlny. Navíc je zde velmi hlučno.“

O samotném překlopení lodi toho moc neví: „Nevím, proč k tomu došlo. Čtvrt hodinu před nehodou jsem mluvil se svým weather routerem (Karine Fauconnier) a říkal jsem jí, že jsem velmi spokojený. Foukalo 25 – 30 uzlů a měl jsem zarefováno, protože se blížily poryvy. S refem na hlavní a genakerem jsem se nestresoval. Věděl jsem ale, že mám v závětrném plováku nějakou vodu. Možná jí tam bylo mnohem více, než jsem si myslel.“

„Loď v poryvu zrychlila. Pomocí automatického mechanismu jsem povolil hlavní plachtu a vzápětí genaker. Jachta vrazila do vlny a začala se převracet. Nebyl důvod, aby to udělala, ale udělala to.“

Kdo další v cíli?

V cíli na ostrově Guadaloupe dnes očekávají třetí loď v celkovém pořadí. Jde o první trimaran Multi 50 Reaute Chocolat Armela Tripona. Armelovi zbývá do cíle 60 mil a na druhého Erwana Le Roux má náskok 290 mil. To na drama nevypadá…

Před Erwanem Le Roux cílovou čáru nejspíše protne ještě vedoucí jachta třídy IMOCA. Jde o černou Hugo Boss Alexe Thompsona. Alex také nejspíše nepřipustí zdramatizování dojezdu do cíle. Na druhého Paula Meilhat má náskok téměř 200 mil. O zisk stříbra by se mohl ještě pokusit Yann Elies, který na Meilhata ztrácí necelých 40 mil.

Ve třídě Class 40 vede Yoann Richomme s náskokem 85 mil na Phila Sharpa.  

Několik zajímavostí ze startovního pole

Znovu v závodě je Thomas Coville na trimaranu Sodebo, který musel druhý den závodu do La Coruni se zlomený předním příčníkem. Týmu se vše podařilo opravit a Coville si jede pro třetí místo v Ultime.

Do závodu se vrátila i nejmodernější IMOCA Charal. Bohužel hned se zase vrátila zpět. Tentokrát se závadou na dobíjení. Restart tak byl jen chvilkový.

Kolik lodí odstoupilo

Ze závodu jsou nyní venku 2 trimarany Ultime. Ve třídě IMOCA je ze hry 5 lodí, mezi Multi 50 jedna, v Class 40 11 lodí je mimo.

Polohu lodí najdete zde.

3904
Na horu