Search
× Search
Zítra ideální podmínky pro start
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Zítra ideální podmínky pro start

Start trimaranu Maxi Edmond de Rothschild na cestu kolem světa je podobně náchylný na počasí, jako start raketoplánu z mysu Canaveral. Na zítřek to tentokrát vypadá dobře. Podaří se doplout za 11 dnů k mysu Dobré naděje?

Na semaforu týmu Gitana svítí žlutá. To znamená, že by se mohlo startovat do 48 hodin. Tým z Lorientu podporovaný rodinou Rothschildů se chce na 32 m dlouhém trimaranu pokusit překonat rekord v plavbě kolem světa. Ten drží tým IDEC Sport pod vedením Francise Joyona. V roce 2017 obeplul svět za 40 dnů, 23 hodin a 30 minut.

Tým Gitana již tuto zimu za rekordem vystartoval. Drobná závada na kormidle, která vznikla pravděpodobně po kolizi s UFO a zhoršená meteorologická situace donutily tým k návratu od Kapverd.

Ve stejný moment v listopadu odstartoval i tým Sodebo Ultim pod vedením Thomase Covilla. Vedl si skvěle. Jeho náskok se začal rozplývat v Indickém oceánu, kde předvedl před 3 lety IDEC Sport famózní výkon. Nakonec i Sodebo zastavilo poškození kormidla a tým musel odstoupit.

Trimaran Maxi Edmond de Rothschild má za sebou opravu v Lorientu a je znovu ve 100% technickém stavu. Chvíli se zdálo, že vystartuje před Silvestrem, ale situace se zhoršila a start byl odložen. Dalším termínem byl dnešek, ale volba nakonec padla na pátek, nebo brzké hodiny sobotní.

Situace

Image
V současné chvíli je střed tlakové níže nad Madeirou a posouvá se k východu. Na zadní straně níže vane silný vítr severních směrů. Protože směr větru je dlouhodobě stálý, vlny budou zformované, dlouhé. Navzdory výšce 5 metrů západně od Finisterre by neměly dělat potíže.

Velkou výhodou je, že situace na severním Atlantiku je delší dobu stálá, start je možný kdykoli. Je tedy možné počkat na ideální okamžik pro jižní Atlantik. Načasovat start tak, aby se dostal tým na jihu do rychle se pohybující tlakové níže. 

Rovníkové tišiny jsou otázkou, zde je možné vždy ztratit. Pod rovníkem přichází pasát jižní polokoule hodně od východu. To je dobré pro rychlou plavbu. Za týden se zformuje u jihoamerických břehů tlaková níže, která by mohla týmu pomoci se dostat co nejrychleji na východ do Indického oceánu. Cílem je, vstoupit do Indického oceánu 11 dnů po startu.

Připomínám, že v Indickém oceánu byl IDEC Sport extrémně rychlý a je možné předpokládat, že v tomto místě bude Gitana ztrácet. Proto je tak nutný extrémně povedený Atlantik.

2488
Na horu