Search
× Search
Zajímavá situace v ARC 2021
Daniel Vodička

Zajímavá situace v ARC 2021

Podívejte se, jak se hned po startu rozdělila flotila závodu přes Atlantik ARC 2021. Většina flotily se vydala hledat pasát na jihu u Kapverd. Několik startujících na rychlých lodích vyrazilo jinam. Vydali se proti větru na severozápad.

Zdroj Windy
O absenci pasátu v tomto týdnu v pásu mezi Kanáry a Kapverdami jsme již psali. Tento týden není možné se na něj spolehnout. Proto se ho většina startovního pole vydala hledat na jih ke Kapverdám. Tam pasát, stabilní pasát, je. Jen se tam dostat. Vítr mezi Kanáry a Kapverdami je slabý a plavba pomalá. Z Kapverd bude plavba na západ znamenat halzování, vítr půjde přímo od zádě. Jedná se o spolehlivou, ale dlouhou cestu do Karibiku.

Zdroj Windy
Rychlé lodě (a odvážné posádky) se rozhodly pro ostřejší variantu trasy. Je to známá závodní takltika rychlých jachet. Přímo na střed níže, obrat a pak z ní vypadnout po její druhé straně. Zamířily na severozápad ke středu tlakové níže. Nejprve proti větru, nyní již mají vítr v zádech. Již zítra se dostanou do bouřlivého východního proudění s větrem přes 40 uzlů. V sobotu už bude vítr slábnout a bude možné odhalzovat přímo k cíli. Směr Karibik. Tedy nepříliš příjemný a pohodlný první týden plavby, ale odměna se dostaví. Vypadá to, že celý druhý týden se popluje vysokou rychlostí kratší trasou přímo do cíle.

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Bude vypadat trasa katamaranu Addictive Sailing takto? Toto je předpověď +96 H. Pasát by se měl později v celé oblasti stabilizovat.
Zdá se, že tudy by mohla vést cesta za vítězstvím.

Polohu lodí najdete zde.

1626
Na horu