Search
× Search
Vzhůru do fronty!
Daniel Vodička

Vzhůru do fronty!

Včera odstartoval doublehanded závod přes Atlantik Transat Jacques Vabre. Rychlá cesta ven z kanálu La Manche a dnes už trojice nejrychlejších trimaranů míří na západ přímo do fronty.
Cesta do Brazílie vede na jihozápad. Je však zablokovaná hřebenem vysokého tlaku vzduchu. Proto je třeba v sílícím jihozápadním větru zamířit k západu do rychle se blížící studené fronty. Taktika velí projet co nejrychleji frontou do příznivého severozápadního větru, odhalzovat a pokračovat k jihu. 

Vypadá to jednoduše. Tak snadné to ale nebude. Ve frontě se dá očekávat vítr o rychlosti přes 50 uzlů. První by měl frontou projet nevyzkoušený trimaran Gitana 17 Seba Josseho. Uvidíme, jak si povede. 

Druhou nejrychlejší kategorií je třída Multi 50. Tyto trimarany se častěji lámou na cestě, než dojíždějí do cíle. Zatím vede zkušený Lalou Roucayrol s držitelem Jules Verne Trophy Alexem Pellou. Uvidíme, jestli jejich loď přežije rozmary počasí ve frontě. 

Velká pozornost je věnována třídě IMOCA. Zde se prosazují nové foilovací jachty. Vede favorizovaná posádka Jean-Pierre Dick a Yann Elies. Náskok na stříbrnou a bronzovou pozici je však jen míli, respektive necelé dvě míle. 

Nejmenší kategorii je Class 40. Skupina je stále ještě severně od Bretaně a na zhoršující se podmínky ještě čeká. O vedení si to nyní rozdávají Chappellier, Le Vaillant a Duc, Loison. Druhá jmenovaná dvojice patří k favoritům v této třídě. 

Dnešní večer bude důležitý pro nejrychlejší lodě, nejpomalejší třída Class 40 se do fronty dostane až v pozdních nočních hodinách. 

Polohu lodí najdete zde.

4003
Na horu