Search
× Search
Vyplují Rothschildové za rekordem?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Vyplují Rothschildové za rekordem?

Trimaran Edmond de Rothschild se připravuje na vyplutí. Na semaforu týmu Gitana svítí oranžová, která znamená, že vyplutí je možné v intervalu 48 a 72 hodin. Před týmem je nejdelší z rekordů, plavba kolem světa. Na konci plavby je ukryta unikátní Jules Verne Trophy.

Tým Gitana se připravuje na vyplutí. V této chvíli je nejdůležitější osobou weather Router Marcel van Triest, který pro tým připravuje meteorologické zajištění rekordní plavby.

Co je teď nejdůležitější?

Marcel van Triest nyní musí vzít v úvahu několik věcí. V první řadě je to počasí v Biskaji a na cestě do pasátu. Dále jde o rovníkové tišiny, které dokážou být nepříjemnou brzdou. Třetí překážkou je tlaková níže nad svatou Helenou v jižním Atlantiku.

Image
V Biskaji a cestou do pasátu je ideální severozápadní vítr. Ve středu bude přecházet přes den přes Biskaj fronta a za ní přijde severozápadní vítr, na který tým čeká. Pak by měla následovat rychlá pasáž směrem k Azorům, halza a let na jih směrem ke Kapverdům.

K rovníkovým tišinám je to necelých 3000 mil. To by mohl trimaran vybavený foily zvládnout za 3,5 dne.

zdroj Windy

zdroj Windy

Ideální situace na jihu Atlantiku.
Následovat bude otázka, co na jihu Atlantiku. Zde je možné si výrazně zkrátit trasu, pokud se tlaková výše nad Svatou Helenou odsune k východu a místo ní se od rohu Brazílie vydají na cestu k jihovýchodu tlakové níže s frontami. V takovém případě je možné si výrazně zkrátit plavbu do Indického oceánu. Zkratka může znamenat skoro 1000 mil k dobru.

zdroj Windy

zdroj Windy

Cestu blokuje tlaková výše.
Vše je tedy závislé na počasí. Skippeři trimaranu Franck Cammas a Charles Caudrelier sledují spolu s weather routerem Marcelem van Triest počasí a to především počasí na jihu Atlantiku, které je samozřejmě mnohem náročnější přesně predikovat, protože je časově dále vpředu. Pokud bude šance na rychlý sestup na jih a do Indického oceánu, tým vypluje.

V současnosti jsou všichni členové šestičlenného týmu v Lorientu a absolvují oblíbené PCR testy na COVID. Proti jiným letům nová povinnost… Laťka, kterou chtějí členové Rothschildova týmu přeskočit, je položena na 40 dnech a 23 minutách.

2097
Na horu