Search
× Search
Výborný Banque Populaire a start v nedohlednu
Daniel Vodička

Výborný Banque Populaire a start v nedohlednu

Trimaran Banque Populaire letí k jihozápadu rychlostí 35,5 uzlu. Náskok na druhý Maxi Edmond de Rothschild se natáhl ještě více, než jsme včera předpokládali¨. Nyní je 63 míle, ale všichni ostatní jsou od trasy vedoucího stroje východně.

Další překážkou, která v závodu Transat Jacques Vabre znovu zamíchá kartami, budou rovníkové tišiny. Dá se předpokládat, že týmy na čele využijí obvyklou bránu na jižní polokouli, která se nachází mezi 28°a 29°západní délky. Čím dále na západ, tím jsou tišiny užší a méně aktivní. Na druhou stranu ale posun na západ znamená ostřejší a tedy pomalejší úhel větru v jihovýchodním pasátu. Je tedy třeba hledat kompromis a tím obvykle bývá 28 – 29°.

S přibližujícími tišinami bude jižně od Kapverd vítr slábnout. To by znamenalo, že by bylo výhodnější mírně vyostřit. Proto každá míle dále na západě znamená výhodu. V tomto konkrétním případu výhodu pro Banque Populaire. Uvidíme, jestli bude muset dvojice Maxi Edmond de Rothschild a SVR Lazartigue ještě halzovat k západu, nebo stávající kurz bude stačit. Halza by znamenala další ztrátu.

Znovu připomínám, že Banque Populaire s Madeirou ze západu byl vynikající.

IMOCA

Image
A jak je to s restartem zbytku startovního pole? Nedělní možnost startu pro lodě IMOCA se zavřela. Pořadatelé zde musí brát v úvahu i krátký interval, kdy je přístavní bazén Paula Vatina v Le Havre, ve kterém stojí lodě IMOCA, otevřený. Další krátké okno se jeví v úterý brzy po ránu.

Jen stručně se ještě vrátíme k přechodu bouře Ciarán. V uzavřeném přístavním bazénu Paula Vatina zvedl vítr vlny vysoké 80 cm. A hladina při přílivu vystoupala o 110 cm nad předpokládanou výšku.

Class 40 a Multi Fifty

Také tyto dvě flotily přečkaly v Lorientu přechod bouře bez poškození. Nyní se týmy připravují na další bouři, která má přijít v sobotu. Do pondělí se rozhodně startovat nebude.

Co se týče trasy závodu, mluví se o tom, že by všechny tři třídy, které ještě neodstartovaly, zamířili po startu rovnou do cíle na Martiniku.

Polohu lodí najdete zde.

309
Na horu