Search
× Search
Víkend plný rekordů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Víkend plný rekordů

Během víkendu se několikrát posunul rekord v počtu uplutých mil za 24 hodin pro třídu IMOCA. Z 539 mil na 595. Při rekordu 60 stop dlouhá jednotrupá jachta Holcim – PRB plula průměrnou rychlostí 24,8 uzlu. Rekord nyní bude čekat na schválení.

Celé startovní pole plulo před studenou frontou na relativně klidném moři. To je pro vysokou rychlost klíčové. V opačném případě je třeba sundat nohu z plynu a šetřit loď. Vítr foukal od zadoboku rychlostí kolem 25 uzlů a rychlost jachet se pohybovala mezi 23 a 27 uzly stále, krátkodobě šplhala přes 30. 

Rekord nejprve překonala 11th Hour Racing. Z nové nejlepší hodnoty se ani nestihl tým radovat. Hned vzápětí rekord vylepšil Holcim – PRB. Hodnota rekordu se nakonec vyšplhala na zmíněných 595 mil. Je to nový rekord pro třídu IMOCA, ale není to rekord pro jednotrupou jachtu, ani rekord závodu (Volvo) Ocean Race. Jednotrupý rekord drží 30 metrů dlouhá Comanche. Vznikl v roce 2015 a má hodnotu 618 mil. Rekord (Volvo) Ocean Race je z roku 2008. Tehdy 70 stop dlouhá Ericsson 4 uplula 596,6 mil.

Scoring gate

Celou neděli pokračoval let plnou rychlostí na východ. Jednalo se o body, které se rozdávaly ve scoring gate na 143. poledníku. Plný počet bodů si znovu připsala Holcim – PRB. Po vítězství v 1. a 2. etapě přidala další dílčí triumf i v polovině etapy třetí.

Velký souboj sváděla dvojice 11th Hour Racing a Malizia. V posledních hodinách se dopředu dostala Malizia a brala druhé místo. Zdálo se, že ve chvíli, kdy se již začaly zvedat vlny, byla Malizia díky tvaru trupu rychlejší.

Nyní již vítr ztratil ideální směr a plavba k východu pokračuje halzami. Vedoucí jachta si kontroluje svoji pozici, před 11th Hour Racing se dostal tým Biothem.

Polohu lodí najdete zde.

 

336
Na horu