Search
× Search
Už to začalo!
Daniel Vodička

Už to začalo!

V 11 hodin odstartoval závod, který nemá obdobu. Na cestu na jih Atlantikem se vydala čtveřice nejrychlejších trimaranů na světě. Závod se jmenuje Brest Atlantiques a trasa vede k Rio de Janeiru, Kapskému městu a zpět celým Atlantikem na sever do cíle v Brestu.

V ideálních podmínkách může plavba ke Kapskému městu trvat kolem 11 dnů. To platí pro rekordní pokusy, kdy si startující jachta vybírá ideální termín startu s ohledem na počasí při plavbě na jih. Tentokrát je termín startu pevný a podmínky zřejmě budou mít k ideálu daleko.

Závodu se zúčastní tři nejnovější trimarany Macif, Sodebo Ultim 3 a Maxi Edmond de Rothschild. , Actual Leader je o generaci starší, ale prošel velkou modernizací. Na palubě závodících trimaranů jsou dvojčlenné týmy + mediaman, který má na starosti zpravodajské pokrytí závodu.

Startovalo se v severozápadním větru o rychlosti 30 uzlů. V současné chvíli pluje nejrychleji Macif Francoise Gabarta, který atakuje hranici 34 uzlů. Nejpomalejší je podle očekávání , Actual Leader, který se „vleče“ rychlostí 28 uzlů.

Od západu se blíží ke startovnímu poli další studená fronta. Před frontou bude vát nepříznivý jihozápadní vítr. Ten ale startovní pole s největší pravděpodobností nezasáhne, protože zítra v poledne již popluje v portugalském pasátu někde jižně od Lisabonu.

Polohu jachet najdete zde.

4045
Na horu