Search
× Search
Ujel vlak
Daniel Vodička

Ujel vlak

Závod Brest Atlantiques se blíží ke konci. Trimarany Macif a Actual Leader poznaly, jak to vypadá, když vám ujede vlak. Maxi Edmond de Rothschild naskočil do posledního vagónu a pohodlně se veze k cíli.

Maxi Edmond de Rothschild má za sebou Azory a do cíle mu zbývá 1000 mil. Usadil se před studenou frontou a letí do cíle. Fronta je expresem, který pomůže překonat poslední den a půl na moři.

Před rovníkem měl Maxi Edmond de Rothschild náskok na své pronásledovatele méně než 400 mil. Podařilo se mu ale projet rovníkové tišiny bez zdržení a navíc daleko na východě. Spolu s příznivým pasátem, který byl za tišinami stočený trochu víc k východu, se mu podařilo proplout jen 100 mil západně od Kapverd. Hlavně však se dokázal dostat do studené fronty, která zasahovala svým okrajem až na úroveň Karibských ostrovů. Nyní je náskok 1200 mil.

To bylo pro poslední dny závodu klíčové. Nyní je Maxi Edmond de Rothschild usazen v systému před studenou frontou a pluje v příznivém jižním větru. Vypadá to, že tato fronta ho donese až téměř do cíle. V závěru jen bude třeba překonat hřeben vysokého tlaku a poslední míle budou na stoupačku. Z tohoto pohledu se zdá, že do cíle by to už mělo jít bez obratu.

Druhý Macif a třetí Actual Leader jsou na tom hůře. Ztrácí přes 1200 mil na prvního a musely se vydat daleko na západ. Fronta této dvojici ujela. Místo ní roztáhla svá křídla tlaková výše a dvojice bude muset počkat na další frontu. Zdá se, že by se do ní mohly dostat za dva dny. Azory pak vezmou ze západu a do cíle poplují velkou oklikou.

Polohu lodí najdete zde.

3989
Na horu