Search
× Search
Trimaran na zádech
Daniel Vodička

Trimaran na zádech

Víkend byl na Route du Rhum bouřlivý. Startovní pole proplouvalo frontou a ta se podepsala na několika lodích. Dvě vícetrupé jachty skončily na zádech. Specialista na záchranu závodních jachet Adriena Hardy vyplul na Atlantik.

V pátek proplouval druhou frontou vedoucí muž kategorie Ocean Fifty Thibault Vauchel-Camus na svém padesátistopém trimaranu. Náročné podmínky však byly na lehký trimaran příliš. Jachta se překlopila, Vauchel-Camus zůstal ukrytý ve středním trupu a čekal na záchranu. Z převráceného vraku byl v pořádku evakuován. Na záchranu nákladného trimaranu byl najat specialista na tuto činnost, bývalý závodní jachtař Adrien Hardy. Adrien si najal loď Merida, trimaran plavící se dříve i ve službách Sea Shepherd a má překlopený trimaran odtáhnout na Azory.

V neděli se překlopil katamaran Brieuca Maisonneuve. Jde o jednapadesátistopý katamaran Marsaudon. K nehodě došlo v silném poryvu, kdy autopilot nezvládl situaci. V té chvíli již nebyl na záchranu čas. Vedení závodu na místo odklonilo dalšího závodníka Jean-Pierre Dicka (dvojnásobný vítěz Barcelona World Race). Dvojice míří na Azory. Tým Brieuca Maisonneuve připravuje záchranu lodě. Uvidíme, jestli to bude také práce pro Adriena Hardyho.

Ze hry je i jeden z favoritů třídy IMOCA Louis Burton. Při plavbě s druhým refem na hlavní přišel o stěýžeň. 

O pojištění závodních jachet již mluvil Milan Koláček na přednáškách o Route du Rhum (a ještě mluvit bude).  Milan se spolu s Adrienem Hardy účastnil jedné transatlantické regaty.

Dalším z odstupujících je Australan Rupert Henry závodící ve třídě Class 40. Namáhání nevydržela výztuha v přídi jeho jachty. Z bezpečnostních důvodů zamířil do Španělska.

Vedoucí trimarany Ultime plují nedaleko centra tlakové výše. Na čele stále Maxi Edmond de Rothschild před SVR Lazartigue a Sodebo. Do cíle zbývá 1300 mil, rychlosti kolem 35 uzlů.

Ostatní kategorie mají před sebou další frontu. Na čele IMOCA stále s přehledem Charlie Dalin, za ním pronásledovatelé Beyou, Ruyant a Meilhat.

V Classe 40 jsou odstupy na čele minimální. Vede Yoann Richome, který byl na začátku závodu penalizován za předčasný start, za ním Corentin Douguet a Matthieu Perrault.

Další pořadí zde.

 

343
Na horu