Search
× Search
Transat s českou účastí
Daniel Vodička

Transat s českou účastí

Na čele transatlantického závodu Globe 5.80 Transat Race pluje český jachtař Michal Krysta. První etapa závodu, která je také kvalifikací pro plavbu kolem světa, vede z Marina de Lagos na Lanzarote.

Třída Globe 5.80 je hardcore záležitostí. Pro většinu jachtařů je nepředstavitelné, že by se vydali přes oceán na závodní jachtě Classe Mini (6,50  m délky), Globe 5.80 je o 70 cm kratší. Je vyrobena z překližky a závodníci si jachty vyráběli sami. Závod Globe 5.80 Transat Race je zahřívacím kolem, zkouškou odolnosti, před závodem kolem světa, který se pro tuto třídu připravuje.

Většina závodníků nestihla své lodě připravit na start včas, proto bylo na první transat přihlášeno 6 jachtařů. Z nich hlavní organizátor Don McIntyre nestihl svůj závodní speciál připravit včas (musel se zabývat organizací) a odstartuje ve středu. Další závodník Jim Schofield dojel do Lagosu po 16 hodinách za volantem svého vozu akorát v den startu. Jachtu bylo třeba složit na vodu, postavit stěžeň, instalovat vybavení, projít bezpečnostními kontrolami atd. Zřejmě neodstartuje dříve než o víkendu.

V severním větru odstartovaly tedy jen 4 jachty. Michal Krysta vlétl mezi startující s plným prádlem a A3 vpředu. Rychle se dostal do čela, ale nakonec musel s velkou plachtou dolů, bylo to příliš.

V současné době pluje startovní pole pohromadě, Michal Krysta je s minimálním náskokem na čele.

Polohu lodí najdete zde.

 

 

 

2590
Na horu