Search
× Search
Tragická nehoda při ARC a opuštěná jachta na oceánu
Daniel Vodička

Tragická nehoda při ARC a opuštěná jachta na oceánu

Při závodu přes Atlantik ARC (Atlantic Rallyfor Cruisers došlo k tragické nehodě. Západně od Kanárů zůstala na hladině opuštěná jachta X4.3 Agecanonix.

K nehodě došlo v noci z pátku na sobotu. Na palubě jachty plula tříčlenná francouzská posádka. Startovala v závodní IRC divizi. Posádka se rozhodla pro severní variantu trasy, aby se vyhnula slabšímu větru na jihu u Kapverd. Dostala se tak do bouře v tlakové níži severozápadně od Kanárů.

V noci z 26. na 27. listopadu se z jachty ozvalo volání MAYDAY s žádostí o evakuaci zraněného člena posádky. Dříve než se na scéně objevila pomoc zvenčí byl člen týmu Max Delannoy prohlášen za mrtvého.

Večer 27. listopadu přispěchala na pomoc pasažérská loď Mein Schiff 1, aby evakuovala zbylé dva členy posádky, z nichž jeden byl také zraněný a naložila mrtvé tělo. Evakuace nebyla snadná. První pokus se v noci nepovedl, protože vítr zesílil nad 40 uzlů a jachta se stala neovladatelnou. Mein Schif 1 čekala na místě na zklidnění počasí, nebo na příchod světla. Akce byla ukončena až druhý den ve dvě hodiny po poledni.

Přesné okolnosti nehody zatím nebyly zveřejněny. Na videu je vidět, že jachta má zlomené ráhno. Při refování mohlo dojít k halze, ale jde jen o dedukci na základě poškození, které je patrné na lodi. 

Tragická nehoda připomíná, že k podobným nehodám na moři může docházet. Především ve chvílích, když se závodí a posouvají se hranice směrem k většímu riziku. 

Jachta byla ponechána svému osudu přibližně na pozici 29°3,71´N a 026°30,38´W. jachta je nadále monitorována YB trackerem.

3299
Na horu