Search
× Search
The (Volvo)Ocean Race, kdy, kam a kdo
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

The (Volvo)Ocean Race, kdy, kam a kdo

Nový Volvo Ocean Race bude jen The Ocean Race. Hlavní otázky ale zní kdy se pojede, kam se pojede a kdo bude závodit. Některé věci jsou už jasné, jiné nikoli. Start závodu se opět odkládá. Původně se mělo startovat letos, pak přišel posun na podzim 2022 a nyní již jsme na konci roku 2022, nebo v lednu 2023. Důvodem pro další odklad bylo snížení počtu etapových měst o dvě. Nepopluje se do Číny a na Nový Zéland.

Důvodem pro vynechání dvou zastávek je covidová politika nového Zélandu a Číny. Není tak v současné chvíli jasné, jestli by bylo možné zastávky uskutečnit, nebo nikoli. Absence zastávek ale má jedno pozitivum. Závod bude mít na programu etapu Jižním oceánem z Kapského Města do brazilského Itajaí, která bude dlouhá 12 750 mil. Půjde o nejdelší etapu v historii závodu.

Při zachování zkrácené trasy v původním časovém harmonogramu by došlo k tomu, že americká zastávka v Newportu by byla na programu v zimě, dokonce by město mohlo být pod sněhem. Proto došlo k posunu a 2 měsíce.

Časový posun na leden by dal teoretickou šanci některým týmům IMOCA, aby stihly jak účast v Route du Rhum, tak i start The Ocean Race. Jestli tomu tak bude, není zatím jasné, ale možnosti tu jsou.

Zlevnění závodu

Týmy IMOCA předpokládají, že účast v závodu pro ně bude znamenat navíc náklady ve výši 3 milionů EUR. Mnoho týmů se k tomu netváří vstřícně. V současnosti tu jsou pouze 3 týmy IMOCA, které start potvrdily. Jde o 11th Hour Racing, německý tým Malizia a jeden nejmenovaný italský tým. Žádná sláva.

Náladu by mohl změnit posun startu a omezení etapových měst. Po vyřazení Číny a Nového Zélandu budou rozesety pouze v Atlantiku, což výrazně sníží náklady na účast. Ani tak se francouzské IMOCA týmy do účasti nehrnou. Pro velké týmy Apivia, nebo Banque Populaire jde o vysoké náklady.

Alain Gautier, manažer týmu MACSF, vidí problém ještě jinde. Každá plavba do Jižního oceánu je riskantní a budou-li na lodi pětičlenné týmy, hrozí větší riziko poškození lodě, protože sešlápnou plyn více k podlaze.

Šéf třídy IMOCA navzdory rozšířené nechuti věří, že se na start podaří dostat 2 – 3 mezinárodní týmy a 2 – 3 francouzské.  Považoval by za úspěch, pokud by se na start postavilo 6 – 10 lodí IMOCA a 4 – 6 lodí VO65.

Více informací zde.

2030
Na horu