× Search
The Crown Cup na Lipně
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Lipenská přehrada, zahalená do šedivých mračen, přivítala v sobotu 20. srpna závodníky a mistrovství České republiky lodní třídy RS500. Předpověď slibovala střední vítr a extrémní srážky. Do závodu lodní třídy RS500 se přihlásilo celkem 30 posádek a jejich mistrovství se tak stalo dosud nejobsazenějším „dvouposádkovým“ mistrovstvím roku. Na Lipně se ve stejném termínu jelo také finále České jachtařské ligy.

Sobota byla patrně největrnějším dnem z celého prodlouženého víkendu. Severozápadní vítr dovolil oběma týmům rozhodčích pod vedením Karla Marušky a Marka Pavlovského dokončit všechny naplánované rozjížďky. V lodní třídě RS500 se průběžného vedení ujala již tradičně posádka sourozenců Dobrých. Velmi dobrý den měla i posádka Richard Bartoš a Sára Svobodová, avšak předčasný start v poslední rozjížďce je odsunul z medailových pozic. Znalci místních podmínek manželé Lojkovi se usadili na průběžném třetím místě.

Odložené starty na obou okruzích uvedly nedělní závodní den. Krátce po poledni se startovala první rozjížďka. Nedělní vítr byl nestálý a pulzoval jak ve směru, tak v síle, a tak se průběžné pořadí pěkně zamíchalo a vše zůstalo otevřené pro pondělní vyvrcholení. Pozávodní brífink závodníků lodní třídy RS500, kde předávali zkušenější závodníci rady, byl velmi příjemným zpestřením dne.

Pondělí bylo deštivé a větru bylo na vodě pomálu, přesto se podařilo odstartovat závěrečné rozjížďky a mohly tak být vyhlášeny výsledky obou mistrovství České republiky.

Mistrovský titul ve třídě RS500 zcela suverénně vybojovali Jakub a Tereza Dobří z Lokomotivy Plzeň, pro které to byl již několikátý titul v této třídě a kteří přirovnávali deštivé podmínky na Lipně k těm na mistrovství světa v Anglii, kde brali deváté místo.

Stříbro na Lipně získala posádka Eva Matoušková (YC Neratovice) a Michaela Mertlová (YC Regent) a bronz posádka Anna Justová (YC LS Brno) a Klára Houšková (YC CERE), která je čerstvou úřadující mistryní světa v této třídě. Kategorii masters vyhráli Michal a Petra Lojkovi z domácího jachtklubu Černá v Pošumaví.

Závodění na Lipně pokračuje Mistrovstvím Evropy lodní třídy RS Feva, které se uskuteční od čtvrtka 25. srpna a do závodu je aktuálně přihlášeno 76 posádek. Pokud tedy nemáte plány na poslední prázdninový víkend, dorazte na Lipno – bude to podívaná.

Text: Kamil Cebarb