Search
× Search
Ten, který si to může dovolit
Daniel Vodička

Ten, který si to může dovolit

Loick Peyron. Jeden z nejuznávanějších offshore jachtařů na světě. Je držitelem Jules Verne Trophy, vyhrál Route du Rhum, Transat Jacques Vabre, byl druhý ve Vendée Globe. Medailových umístění má za svou kariéru tolik, že by si mohl drahým kovem vydláždit koupelnu. Má za sebou i dvojnásobnou účast v Americkém poháru. Bylo by možné říci, že už nemá čeho více dosáhnout.
Proto na start závodu The Transat, který začíná 2. května, nenastupuje na nejmodernějším závodním speciálu, a proto také se nebude prát o vítězství. Zatímco nejrychlejší se budou snažit být v New Yorku již za 7-8 dnů, Loick má jiné přání. Pokořit v cíli hranici 27 dnů.
Proč tak pomalu?
Peyron vypluje z Plymouthu na jachtě Pen Duick II, na které v roce 1964 ve stejném závodu zvítězila legenda sólového jachtingu Eric Tabarly. A popluje ve starém stylu. Jen sextant, starý mechanický autopilot, bez satelitního spojení. Proč takto? Dejme slovo samotnému Loicku Peyronovi.
„Již mnoho let jsem si přál překonat Atlantik tak, jako tomu bylo při mé první plavbě, když mi bylo 19 let a účastnil jsem se Mini Transatu. Tedy jen se sextantem a autokormidlem. Mnoho let jsem po tom toužil, ale neměl jsem ten správný důvod. A jaký je lepší důvod, než na počest legendy, kterou byl Eric Tabarly. Proto jsem požádal majitele jachty Pen Duick II o zapůjčení této lodě, na které Tabarly slavil ve stejném závodě první vítězství. Je to jen o něco málo více, než 50 let.“
Loick bude odkázán na techniku z let šedesátých. Jachta má stejnou takeláž, jako před půl stoletím, stejné plachty a stejného autopilota.
„Bude to velmi pomalé, proto si s sebou beru hodně knih.“ Loick se bude snažit překonat Atlantik za méně než 27 dnů, což byl Tabarlyho čas.
„Někdy je dobré v životě zpomalit. Dává vám to šanci prozkoumat a ocenit loď, užít si krásu jachtingu. Nestaráte se o rychlost lodě, staráte se jen o loď samotnou. Přesto budu závodit. Jen ne proti nikomu jinému, jen proti sobě samému. Nemá to být turistická plavba.“

I na tomto je znát, že Loick a ostatní závodní jachtaři moře milují. 

Více o regatě najdete zde.

4739
Na horu