Search
× Search
Srážka na startu The Ocean Race
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Srážka na startu The Ocean Race

Na startu poslední etapy The Ocean Race došlo k brutální srážce, která vyřadila ze hry vedoucí jachtu celkového pořadí závodu. Kdo však nejvíce musel skřípat zuby, jsou organizátoři regaty kolem světa.

Po dlouhé době, kdy jsme znali závod pod názvem Volvo Ocean Race, došlo ke změně pořadatele. Nový majitel, stejně jako Volvo do nedávna, bojoval s malým počtem startujících. Nepomohla ani změna k atraktivní třídě IMOCA. Jen pět jachet na startu… A pak Guyot, který z technických důvodů musel vzdát nejdelší etapu z Kapského města do Brazílie. V další etapě zlomený stěžeň na vedoucí jachtě Holcim-PRB, Při etapě přes severní Atlantik další zlomený stěžeň, tentokrát na Guyot. A Biotherm s vážnými technickými problémy… To není pro budoucnost závodu povrzbudivé… Vše měla spravit poslední etapa. Na startu všichni startující...

Nechtěné drama

Image
Po startu se jachty jako obvykle otočí před zraky diváků okolo několika bójí a pak teprve pokračují k cíli. Show pro přihlížející. Před jednou z bójí točí na layline vedoucí 11th Hour Racing. Má vítr z pravoboku. S větrem z levoboku se blíží poslední v celkovém pořadí Guyot.

Zde je třeba poznamenat, že jachty IMOCA mají dnes téměř zcela zakryté kokpity. Výborné do náročných podmínek na oceánu, ale nepříliš vhodné pro rozjížďky kolem bójí. A i když si kormidelník najde místo na palubě, jak je vidět na 11th Hour Racing, zbytek posádky je v podpalubí, nevidí téměř nic a nemůže pomoci.

Benjamin Dutroux, skipper Guyot Američany nevidí. Charlie Enright za kormidlem 11th Hour Racing se snaží zabránit srážce, ale už je pozdě. Na poslední chvíli zareaguje i Guyot, ale kolizi se už nedalo zabránit. 11th Hour Racing to odnesla dírou v trupu a nástavbě, nikdo z posádky naštěstí není zraněn. Guyot má poškozenou příď, zlomený čelen.

Tým Guyot odstupuje ze závodu, který byl pro tým kolem Benjamina Dutrouxe propadákem. 11th Hour Racing zvažuje možnosti pokračování do cíle v Janově. Samozřejmě po opravách. Zároveň se řeší protest a žádost o nápravu. Tým má dvoubodový náskok v celkovém pořadí na druhý Holcim-PRB. Zvítězit však v takto prestižním závodě přiznáním nápravy… Tým by chtěl vyhrát na vodě. To je to, oč tu běží. 

Zbytek startovního pole zatím křižuje proti větru mezi Anglií a Francií. Na čele pluje Holcim-PRB (bez svého stálého skippera Kevina Escoffiera, který má za sebou skandál se sexuálním obtěžováním jentýmvíkoho při zastávce v USA). 

The Ocean Race neprochází jednoduchým obdobím...

Polohu lodí najdete zde.

497
Na horu