× Search
Souboj s nepřízní počasí
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Ve slavném závodě Giraglia jsme měli dvě želízka v ohni. Tři sestry skončily v handicapu ORC na 3. místě. My se ale podíváme, jaký byl průběh závodu na palubě druhé z naších jachet Hebe V.

Nejprve nastoupil Hebe Sailing Team z Českého Yacht Klubu v offshore závodě na trati 60 Nm mezi Sanremem a St. Tropéz dne 8. 6. 2018. Starovalo se o půlnoci, blízko mariny a na startu bylo celkem 86 lodí. Brzy po startu se nám povedlo vyjet na čistém větru na moře a díky pečlivé navigaci Libora Hoška se nám dařilo otáčet do změn větru a tak sbírat drahé sekundy. Celou dobu se jelo v středně silném protivětru o síle 18- 22 uzlů a ve vlnách se nám naše 11 metrová loď dosti zpomalovala. Proto jsme museli stále vyvažovat a neustále optimálně upravovat palchty. Cíl jsme protnuli přesně po 11 hodinách náročné plavby a k našemu obrovskému překvapení se nám povedlo tento závod vyhrát jak ve třídě, tak i celkově!

Výsledky zde

Následně jsme odjeli tři inshore závody v okolí St. Tropez, kde jsme bohužel byli z první etapy vyloučeni po dojezdu, neboť jsme údajně byli při odstartování přes čáru. Tímto jsme i ztratili naší motivaci, neboť jsme se rázem ocitnuli mimo naděje o pódiové umístění. Ani naše oficielní protesty nám u komise nepomohly. Druhý závod byl zrušen po odstartování z důvodu slábnoucího větru. Ve třetím závodě jsme obsadili 6. místo a to už na palubě byl i Milan Koláček.

Třetí offshore závod na 240 Nm na trati mezi St. Tropez- Giraglií na severu Korziky a Janovem se startoval v poledne dne 13. 6. 2018. Po startu jsme postupně v naší třídě zvyšovali náskok, bok po boku s ruskou jachtou Mirabelle. U otočného bodu Giraglia jsme v naší třídě získali na zbytek pole náskok přes 22 námořních mil. V stále slábnoucím větru jsme vytáhli na stěžeň postupně snad všechny velké plachty, spinakry, genakr a dařilo se nám před ruským soupeřem během dne vždy získat náskok. Nicméně ráno jsme opět byli vedle sebe. Pak ale tak 15 mil před cílem v Janově totálně lehl vítr a my jsme stáli v bezvětří od 10 hodin od rána až do 16 hodin odpoledne, kdy nás zbytek závodního pole stačil dojet a zlikvidovat pracně vydobytý náskok. Ačkoliv jsme projeli v naší třídě první a před Mirabelle jsme měli cca 26 minut náskok, propadli jsme se ve třídě v rámci handicapu ORC na 12. místo a celkově až na 26. místo. Tady jsme poznali jachting i z té odvrácené strany. Jinak jsme si ale užili krásný jachting v skvěle zorganizovaném závodě. Další česká posádka Tři sestry v tomto závodě obsadila výborné třetí místo celkově.

Ověřili jsme si při těchto závodech , že při dobrých věrnostních podmínkách, jsme schopni závoditi s těmi nejlepšími. Další akci máme v srpnu, kdy v téměř stejném složení absolvujeme závod Palermo - Monte Carlo na cca 600 Nm. Jako skipper je přizván zkušený reprezentant Martin Trčka.

Zapsal: Zdenál Sünderhauf