Search
× Search
Souboj na kurzu do Hobartu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Souboj na kurzu do Hobartu

Letošní ročník závodu do Hobartu nebude rekordní, to však neznamená, že postrádá na dramatičnosti. Vedoucí dvojici zbývá 120 mil do cíle.

Na startu vál východní vítr o rychlosti 5 až 10 uzlů. Pro více než sto startujících to však nebyl klidný start. Slunce střídaly bouřky, do toho stovka lodí zvědavců. Intenzivní vlnobití ještě více zdramatizovalo okamžiky po startu, kdy závodníci bojovali o to, kdo první vyjede na otevřené moře.

Čtyři třicetimetrové maxijachty, favoritky na prvenství, bojovaly na různých stranách zátoky. Law Connect a Andoo Comanche se vydaly na pravou stranu, zatímco SHK Scallywag a Wild Thing 100 na levou. Největší rozhodnutí však na otevřeném moři. Vydat na jih podél pobřeží, nebo dále od pořeží k východu? Již po několika hodinách se na čele usadila dvojice Andoo Comanche a Law Connect.

Již před startem bylo jasné, že důležitým krokem pro úspěch bude souboj s nestabilní meteorologickou situací u pobřeží Nového Jižního Walesu. Bouřky, vytrvalý déšť, blesky a změna větru o 180°, to vše jsou na rozhodování náročné podmínky.

Na čele se odehrává vyrovnaný souboj mezi dvěma maxi loděmi LawConnect a Andoo Comanche. Po startu obě maxijachty zamířily k východu a vyhnuly se tak nejhorší nestabilitě u pobřeží.

Rekord trati tento rok určitě nepadne, ale není vyloučené, že by se první jachtě v cíli mohlo podařit získat double. Menší jachty by mohly být nestabilními podmínkami penalizovány více, než nejrychlejší lodě na trati.

V náročných podmínkách muselo odstoupit 11 startujících, včetně hongkongské jachty SHK Scallywag 100, která byla jedním z favoritů. Důvodem bylo zlomení čelenu.

Polohu lodí najdete zde.

 

 

 

246
Na horu