Search
× Search
Sodebo rekord kolem světa nepřekoná
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Sodebo rekord kolem světa nepřekoná

Trimaran Sodebo Ultim 3 přerušil rekordní pokus v plavbě kolem světa. Držitelem zůstává, alespoň pro tuto chvíli, trimaran IDEC Sport. Důvodem pro přerušení plavby je poškozené kormidlo na pravém plováku.

Trimaran Sodebo Ultim 3 dokázal 16 dní držet krok s rekordní plavbou trimaranu IDEC Sport z roku 2017. Francis Joyon a jeho pětičlenná posádka dokázali obeplout svět za 40 dnů, 23 hodin a 30 minut.  Trimaran Sodebo Ultim 3 vedený Thomasem Covillem držel s rekordem krok. U mysu Dobré naděje měl dokonce náskok na rekord odpovídající přibližně jednomu dni plavby.

Indický oceán však nebyl pro Covilla a jeho muže tak příznivě nakloněný, jako pro Francise Joyona. Navzdory vysoké rychlosti trimaran Sodebo Ultim 3 na IDEC Sport ztrácel. Joyon před třemi lety dokázal přelétnout celý Indický oceán rekordní rychlostí, když dosahoval čtyřiadvacetihodinových výkonů nad 850 mílemi.

Jižně od Kerguelenových ostrovů již IDEC Sport dýchal Sodebo Ultim 3 na záda, rychlost Sodeba klesla na 30 uzlů a ani trajektorie nebyla v porovnání s rekordní plavbou ideální. Dnes posádka navíc objevila poškození kormidla a ani snaha celého týmu nemohla odvrátit konec nadějí. Trimaran Sodebo Ultim 3 již nebyl schopen pokračovat plnou rychlostí a rekordní pokus musel být přerušen. Coville se svým týmem nyní míří na ostrov Reunion, který je vzdálen 2300 mil. Tam bude provedena základní oprava a poté odpluje domů do Francie. Pro Covilla a jeho tým to zřejmě znamená konec nadějí na zisk Jules Verne Trophy tuto zimu, protože na další rekordní pokus již nejspíše nebude čas. Zatím nejpozdější úspěšný rekordní pokus odstartoval 8. března 1997. Trimaran Sport Elec pod vedením Oliviera de Kersauson tenkrát obeplul světa za 71 den, 14 hodin a 22 minut. Běžne se startuje mezi listopadem a lednem.

Sodebo Ultim 3 má nyní před sebou cca týden plavby na Reunion. Provizorní opravy budou trvat nejméně další týden. Plavba z Reunionu do Francie je dlouhá cca 10 000 mil. Počítejme 20 – 25 dnů. To by znamenalo, že bez jakéhokoli zdržení by mohl být trimaran Sodebo Ultim 3 koncem ledna v Lorientu. Následovat bude vytažení z vody, opravy, detailní kontrola celé lodě. A následně čekání na počasí… To nevypadá, že by se dal další rekordní pokus tuto zimu stihnout.

Zkusí to ještě Gitana?

Ve hře je ale ještě tým Gitana Francka Cammase a Charlese Caudreliera. Ti také mají v plánu rekord Joyona a jeho mužů překonat. Již jednou se o to pokusili, když vypluli před 16 dny jen 30 minut po Sodebo Ultim 3. Kvůli poškození kormidla se vrátili do Lorientu od Kapverdských ostrovů. Na lodi nyní probíhají opravy a tým se pokusí ještě jednou odstartovat, pokud mu budou podmínky nakloněny.

O rekordních plavbách kolem světa se můžete více dozvědět na naší čtvrteční online přednášce o Vendée Globe.

 

3659
Na horu