Search
× Search
Smutný konec hrdiny
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Smutný konec hrdiny

Největším dramatem poslední Vendée Globe byla záchrana Kevina Escoffiera poté, co se mu loď zlomila doslova pod nohama. Vynikající jachtař a neúnavný bojovník měl patřit k favoritům příští Vendée Globe. Nebude! Je odepsaný! Vymazaný z jachtařského světa!

Escoffier se po Vendée Globe stal skipperem švýcarského týmu Holcim (který spolkl francouzskou společnost PRB). Měl novou loď, se kterou se měl postavit na start Vendée. Ještě předtím ale vedl tým Holcim-PRB v The Ocean Race. Pod jeho vedením si tým počínal neohroženě. Až do zlomení stěžně ve 4. etapě závodu jasně vedl.

Během zastávky v dánském Arhusu v závodu The Ocean Race nečekaně skončil. Na vině bylo jeho údajné chování na večírku při zastávce v americkém Newportu. Podle zpráv v tisku se nevhodně choval k jedné z členek týmu. Escoffier vše popíral, ale nebylo mu to nic platné. Byl vyobcován z týmu, ze závodu, ze slušné společnosti. Říká se, že nešlo o jediný případ, kdy se choval k něžnému pohlaví příliš přítulně.

Escoffierovo chování bylo přísně oceněno také francouzskou federací FFVoile. 20. října padlo rozhodnutí, kterým federace pozastavila Kevinu Escoffierovi členství na 18 měsíců. Kromě toho mu byla uložena pětiletá zákaz činnosti s podmínka, kdy mu bude stále hrozit odnětí licence. Kevin Escoffier navíc nesmí být po dobu deseti let volen do oficiálních orgánů federace. Přísný trest, proti kterému se chce Escoffier, který stále tvrdí, že je nevinný, odvolat.

Ani odvolání mu však už Vendée Globe 2024 nevrátí. Tým Holcim-PRB už pro své angažmá ve třídě IMOCA zvolil dvojici, která v The Ocean Race reprezentovala tým Malizia Nicolas Lunven a Rosalin Kuiper. Nico Lunven je bývalý vynikající figarista.

Navzdory odsouzení, které se Escoffierovi dostalo, tu jsou i hlasy, které oceňují jeho dovednosti a nasazení. Abby Ehler, která byla součástí Escoffierova týmu při The Ocean Race, o něm řekla:

„S Kevinem jsem se poprvé setkala v listopadu 2022, těsně před zpáteční plavbou z Guadeloupe zpět do Alicante. Myslela jsem si, že jako sólový jachtař bude mít Kevin převážně autokratický styl vedení, protože loď dobře zná. Opak je pravdou: vytváří velmi otevřenou a motivující atmosféru.
Jeho energie a nadšení pro jachting jsou nakažlivé. Vlastně jsem se ještě nesetkala s nikým, kdo by měl tolik energie jako Kevin. Všemu se věnuje stoprocentně, ať už tahá plachtu, přerovnává věci v podpalubí, nebo si čistí zuby. To je vlastnost, která se k oceánskému jachtingu velmi hodí, a to jak v týmu, tak i sólo. Během více než 45 dní, které jsem strávila na moři s Kevinem a jeho týmem - většinou v náročných, fyzicky velmi náročných podmínkách - jsme se k sobě chovali s maximální úctou a poskytovali si navzájem soukromí, když bylo potřeba (což je někdy na podobné lodi obtížné). Kevin mě pozitivním způsobem vyzýval, abych se učila, rostla a zlepšovala se. Jsem nesmírně vděčná za příležitost připojit se ke třídě IMOCA a velmi se těším, až s ním v budoucnu opět popluji."

 

916
Na horu