Search
× Search
Slepá vývojová větev
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Slepá vývojová větev

Foily dnes vidíme všude. V Americkém poháru jsou dokonce instalovány na dvojici žabích nohou, které sa naklápějí nahoru a dolů. Zvláštní pohled. Do Americas Cupu se hlásil i holandský tým…

Také Holanďané s týmem DutchSail se snažili sehnat finance, aby se mohli v roce 2021 pokusit na Novém Zélandu bojovat o nejstarší sportovní trofej. Našemu spolupracovníkovi se podařilo v Holandsku objevit jachtu, na které holandský tým zkoušel moderní technologie foilů na spodku kýlu.

Prohlédněte si dvě fotografie, které se podařilo tajně pořídit. Tuto testovací jachtu předváděli Holanďané potenciálním sponzorům. Ti však neměli v zajímavé řešení důvěru a odmítli poskytnout na další vývoj desítky milionů dolarů.

Všimněte si jemného hydrodynamického tvaru kýlu, který nejvíce svými tvary připomíná bombu Little Boy svrženou v roce 1945 na Hirošimu.

Holandskému týmu se bohužel nepodařilo dokonale zvládnout technologii naklápění kýlů, proto zvolil konzervativnější řešení s jedním pevným kýlem. Jeho výhodou je větší spolehlivost v těžkých podmínkách.

3486
Na horu