Search
× Search
Rozhodnou domácí vody
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Rozhodnou domácí vody

Závodíte okolo celého světa a nakonec se rozhodne za humny. To je případ letošní Vendée Globe. Rozhodnutí padne nedaleko ostrova Ouessant, tedy na západě Bretaně. Sprint do cíle povede vodami, které zkušený figarista Armel Le Cléac´h dokonale zná. 

Vedoucí dvojice se drží severozápadně od hřebenu vysokého tlaku, který bude muset překonat. Hřeben znamená oblast se slabým větrem, který mění směr. Jeho překonání je delikátní záležitost. Otočíte příliš brzy a pojedete do cíle pomalou stoupačku, nebo budete muset křižovat. Otočíte pozdě a prodloužíte si trasu. Poznat rozhodující změnu v uvadajícím větru není snadné. 

Následovat bude jihovýchodní kurz do cíle. Nedaleko pobřeží Bretaně. Co znamená blízké pobřeží? Na rozdíl od otevřeného moře zde na závodníky čeká nestabilní vítr. Tedy další možnost chyby. 

Jak jsme již ale řekli, Armel je zkušený figarista, který už má v těchto vodách něco nalétáno. Tady by neměl chybovat.

Co říká na soupeření vedoucí dvojice routing SailGrib?

Po několika dnech, kdy se rozdíly mezi vedoucí dvojicí v cíli zkracovaly, je zde změna. Armel má dojet ve čtvrtek po osmé ranní, ale Alex až před polednem. Rozestup mezi nimi se zvětšil. 

Na severní polokouli


Třetí místo Jeremie Beyoua se zdá být jasné. Na pátého Jean Pierre Dicka má náskok přes 800 mil. Dick je na tom hůře. Yann Elies již na něj ztrácí jen necelých 200 mil. Elies je navíc poháněn soupeřením s Jeanem Le Camem. 

Polohu lodí najdete zde.

5015
Na horu