Search
× Search
Rovník na dohled
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Rovník na dohled

Alex Thomson má za sebou rovníkové tišiny a vypadá to, že ani tentokrát ho příliš nezdržely. Při minulé Vendée Globe také proplul v obou případech tišiny velmi dobře a na soupeře získával.

Tentokrát to vypadá, že tišiny budou milosrdné i pro další jachty na čele. LinkedOut je na druhém místě a má k pasátu jižní polokoule nejblíže. Třetí již je Apivia, která o 4 míle předstihla vynikající Yes We Cam.

Foil a bez foilu

Yes We Cam Jeana Le Cama je nejlepší z lodí bez foilů. V první desítce jsou bez foilů již jen dvě jachty, na 9. místě je ještě Benjamin Dutreux na Omia – Water Family.

La Cam byl dlouho na prvním nebo druhém místě. Ještě před čtyřmi dny byl u Kanárů ve vedení. Za 4 dny se propadl o 4 místa. Je to jasný důsledek absence foilů. Pasát přicházel pro lodě s foily ze správného směru a ty udržovaly rychlost o více než 2 uzle vyšší, než starší lodě bez foilů. Na taktiku zde nebylo místo, plulo se stále na jih. Byl to dostih, jen o rychlosti. V něm nemá stará jachta bez foilů šanci.

Krvácení jachet bez foilů bude zřejmě pokračovat i nadále. Ani pasát jižní polokoule nedává šanci na změnu.

Beyou znovu odstartoval

Image
Skoro 3000 mil zpět znovu odstartoval Jeremie Beyou. Jeho týmu se podařilo opravit všechny závady. Jak poškozené kormidlo po srážce s UFO, tak i vytržený zadní stěh a otěž. Vše je opraveno, technici tvrdí, že je loď ve 100% stavu. S nedohnatelnou ztrátou vyráží Beyou na stíhací jízdu. Cíle jsou jasné. Nejprve je to 1000 mil vzdálený Fabrice Amedeo. Počasí zatím Charalu přeje, zanedlouho propluje frontou a v příznivém větru dopluje až do pasátu.

Bez rekordu

Rekord v sestupu Atlantikem k rovníku zatím držel Alex Thomson na Hugo Boss z roku 2016. Letos je třeba na rekord zapomenout. Podle propočtů bude Alex za vlastním časem zaostávat cca o den. Jižní Atlantik by ale mohl pomoci ztrátu dohnat.

Více o Vendée Globe na přednášce dnes večer ve 2000.

Polohu lodí najdete zde.

 

2356
Na horu